Tijdens de raadsvergadering van maandagavond werd er met één stem verschil, een meerderheid behaald voor een amendement van GroenLinks om alternatieven te zoeken voor een nieuwe bibliotheek en een Artplex. Hiermee is het originele plan voor de Bieb++ op het Smakkelaarsveld van de baan. Een plan waar al jaren aan gewerkt werd, veel geld heeft gekost, maar nog veel meer geld zou gaan kunnen kosten en (dus) ook veel kritiek ontving. De gemoederen liepen de afgelopen tijd hoog op. Iets wat ook bleek uit de beslissende raadsvergadering, waar schorsing na schorsing werd aangevraagd. Inmiddels is de kogel door de kerk en zijn de meningen over het besluit al even verdeeld als die op het plan. Hieronder een compilatie.
Bieb++ gaat niet door: dit zijn de eerste reacties

Bibliotheek en ‘t Hoogt: Teleurstelling is groot
“De Bibliotheek en ‘t Hoogt hebben sinds 2006 samen met de gemeente veel energie, tijd en geld geïnvesteerd in de planvorming. Dit heeft geleid tot een gedegen en onderbouwd voorstel aan de gemeenteraad dat aan alle eisen en voorwaarden voldoet. De teleurstelling over het negatieve besluit is dan ook groot.”
De gemeenteraad heeft zich eerder uitgesproken voor modernisering van de Bibliotheek. Directeur Bibliotheek Ton van Vlimmeren zegt te hopen “dat alle partijen die hebben uitgesproken dat de Bibliotheek en ‘t Hoogt een beter onderdak verdienen zich aan hun woord houden. Utrecht verdient als stad van kennis en cultuur een hedendaagse Bibliotheek en een goed filmhuis.”
Friederike Weisner, directeur van ‘t Hoogt, vreest dat wanneer niet op de zeer korte termijn een alternatief komt voor Artplex dit ook het voortbestaan van ’t Hoogt bedreigt.
D66: Er is gekozen voor het weggooien van ambities
D66 is teleurgesteld over het besluit van de gemeenteraad om de veelbesproken Bieb++ niet te bouwen. Utrecht krijgt daardoor géén moderne bibliotheek, géén filminstituut, géén 240 starterswoningen in het Stationsgebied, géén park op het Smakkelaarsveld, géén fietsenstalling en er is géén geld beschikbaar gesteld voor het herstel van de Catharijnesingel. Na een voorstel van GroenLinks werden al deze ontwikkelingen namelijk uit het oorspronkelijke plan geschrapt.
D66-raadslid Bram Fokke: ‘Het plan zou op het Smakkelaarsveld een mediahuis met een moderne bibliotheek en een nieuw volwaardig filminstituut mogelijk maken, maar ook zorgde het plan voor 240 broodnodige starterswoningen en een fietsenstalling voor ruim 1000 fietsen. Met dit plan zou ook eindelijk weer een park terugkomen aan het Smakkelaarsveld. GroenLinks kiest met het weggooien van dit voorstel ook voor het weggooien van alle ambities op het gebied duurzaamheid, onderwijs en cultuur. Onbegrijpelijk en onverantwoord.’
GroenLinks: Rede heeft gezegevierd
“GroenLinks is opgelucht dat de rede heeft gezegevierd. Het was een vurige wens van GroenLinks om een haalbaarheidsonderzoek te doen naar alternatieve locaties voor een bibliotheek en een Artplex, dus ik kan niet anders zeggen dan dat ik opgelucht ben”, aldus GroenLinks-raadslid Chiel Rottier.
“Het is gelukt, met dank aan de ambtenaren die in het reces hard hebben doorgewerkt, om in twee weken tijd een visie op tafel te leggen die kansen biedt. Die kansen worden gezien door de raad, maar ook burgers die massaal met goede ideeën kwamen voor de huisvesting van een bibliotheek en een Artplex,” aldus Rottier. “Het interessante is dat er nu ook een aantal marktpartijen is dat voorstellen doet. Ontwikkelaar ASR is enthousiast over een bibliotheek op de Neude. Bioscoopondernemers Jos Stelling en Philipp Wolff willen samen met ‘t Hoogt een Artplex realiseren in City Movies aan de Voorstraat. Die voorstellen verdienen ook een nader onderzoek.”
CDA: Zoeken naar oplossing
Fractievoorzitter Sander van Waveren: “we zullen ons blijven inzetten voor een goede oplossing voor de bibliotheek en filmtheater ‘t Hoogt. De komende weken zullen we zien of er op korte termijn haalbare scenario’s zijn.”
https://twitter.com/EikoSmid/statuses/422855064311853056
ChristenUnie: Erg jammer
“Ik heb met D66 mijn nek uitgestoken om toch een plan door de raad te krijgen, nadat de coalitie uit elkaar viel. Dat dan na zoveel debat één lid van een andere fractie van zijn partijlijn afwijkt is erg jammer. Juist het CDA is altijd voorstander van de nieuwbouw van de bibliotheek geweest”, aldus ChristenUnie-fractievoorzitter Jan Wijmenga.
Tweets
Andere partijen hebben nog geen officiële reactie, maar uiteraard valt er op Twitter al veel te lezen.
VVD: Eerst kijken naar bestaande bouw
https://twitter.com/mhdijk/statuses/422857810637246464
PvdA: Uniek plan om zeep
https://twitter.com/pvdautrecht/statuses/422879484144926721
Louis Hartlooper Complex en Springhaver: Toasten op een goede afloop
Jos Stelling, oprichter van het LHC en Springhaver is blij met de uitslag. Dat geldt ook voor de medewerkers. “Noem het toeval of niet, onze nieuwjaarsreceptie stond voor maandag 13 januari gepland. We konden dus meteen toasten dat de Bieb++ en Artplex (voorlopig) van de baan zijn!”, aldus de perswoordvoerder.



