Herstel wal- en kluismuren Utrechtse werven blijft een lastige opgave

Afbeelding

De kwetsbare fundering, de wens voor behoud van zoveel mogelijk bomen en onbekende situaties onder water maken het herstel van de wal- en kluismuren een moeizaam proces. Een proces dat langer dan gepland zou kunnen duren en meer kosten met zich mee kan brengen.

De houten fundering van de wal- en kluismuren is in slechte staat en moet worden hersteld of vernieuwd. Per rak, het stuk gracht tussen twee bruggen, wordt de oude fundering vervangen door stalen damwanden en worden de walmuren opnieuw opgebouwd. De geplande werkzaamheden zullen naar verwachting tot de zomer van 2019 duren. Voor het herstel is een budget van €35,6 miljoen euro beschikbaar gesteld.

Het vastgestelde budget zou nog eens flink kunnen oplopen, want door problemen met het droog krijgen van de bouwput op rak 14 (Geertestraat en Lange Rozendaal) is bij de uitvoering een vertraging van zes maanden opgelopen en zijn meerkosten van €400.000 ontstaan. De meerkosten worden veroorzaakt door een afwijking in de ondergrond die van te voren niet bekend was. Vooralsnog zijn de vertraging en de meerkosten niet van toepassing op de totaalplanning. Indien dezelfde problemen zich ook voordoen in de volgende rakken dan kan dat leiden tot een sterke stijging van de kosten waardoor het totale projectbudget niet meer toereikend is.

Bomen


Er wordt veel belang gehecht aan de werfbomen en de gemeente wil dan ook het bestaande beeld van de grachten zo goed mogelijk bewaren. Dit wordt gerealiseerd middels een budget van €2,4 miljoen voor boombesparende maatregelen. In totaal kunnen 46 beeldbepalende bomen bespaard worden. Eén van die beeldbepalende bomen staat op rak 15 (Lange Rozendaal). De boom staat dicht bij de rand van de walmuur en deze kan daardoor niet worden hersteld zonder de boomwortels aan te tasten. Als de boom aan het einde van zijn levensduur is gekomen, zal de walmuur alsnog worden hersteld. De kosten van deze maatregel zijn €80.000 per boom. Een vaste groep bewoners en vertegenwoordigers van belangengroepen treedt op als klankbordgroep bij de restauratie.

15958510014_aab4ecbb10_h