In Utrecht worden de minste boetes voor uitkeringsfraude uitgeschreven van de vier grote steden in Nederland. De cijfers lopen erg uiteen; in Utrecht zijn 429 boetes uitgeschreven in 2013 en 2014 en in koploper Rotterdam 2678 boetes. Dit blijkt uit onderzoek van BNR Nieuwsradio.
Uit het onderzoek komt naar voren dat de steden verschillend omgaan met de uitvoering van de Fraudewet. In 2013 is deze wet aangepast, gemeenten kregen daardoor meer bevoegdheden. Volgens een eerder rapport van de inspectie SZW, blijkt dat gemeenten te weinig en te lage boetes opleggen. Gemeenten zouden niet in alle gevallen boetes opleggen en sommige gemeenten zijn strenger dan andere gemeenten.
Rotterdam: 2678 boetes Amsterdam: 467 boetes Den Haag: 1150 boetes Utrecht: 429 boetes
Voorzitter Irma Heintzberger, van het Landelijk Contact Sociaal Rechercheurs, laat aan BNR weten dat het blijkbaar uitmaakt waar je woont of je wel of niet gestraft wordt. “Ik ben wel geschrokken van het grote verschil. Het zou niet zo moeten zijn dat als je moedwillig fraudeert, dat je dan kunt uitkiezen in welke gemeente je moet wonen om niet gestraft te worden.”
6 Reacties
ReagerenWat ik vreemd vind en van dichtbij heb gezien. Er word fraude geconstateerd er moet worden terugbetaald. De regel zegt bij 100 procent bewezen fraude word er 100 procent boete opgegelegd. Bij verwijtbare fraude 50 procent. Als iemand fraude pleegt maar wegens veel verzachtende omstandigheden niets heeft kunnen doen aan de inlichtingen plicht: dan hou je 25 procent aan boete over. Nu zag ik laatst zwart op wit dat iemand fraude zou hebben gepleegd en de boete op 0 stond. Dan lijkt het mij dat er geen fraude is. Dit komt er bij mij op neer dat je een overval pleegt en ja je krijgt er geen straf voor, maar omdat je die overval hebt gepleegd blijft hij wel staan?
De verschillen zijn groot, maar moeten gerelateerd worden aan het aantal uitkeringen per stad
Die getallen liggen in de andere steden veel hoger dan in Utrecht. Pas als je procentueel vergelijkt kun je hier wat over zeggen wat hout snijdt.
Ik ben vooral ook benieuwd hoe de verhouding is tussen de gemaakte kosten voor het opsporen van de fraude en de hoogte van het teruggevorderde bedrag.
Ik weet alleen dat de mensen die ik heb gesproken het te veel betaalde bedrag moesten terugbetalen. De boete stond op 0,00 dus ik neem aan dat de belastingbetaler deze kosten betaald dan. Meer kan ik er niet van maken op dit moment.
De boete word vooral vaak terugbetaald vanuit de uitkering. Er wordt niet beloond of gekort op boetebedrag wanneer men de boete terugbetaald vanuit werk. Slaat nergens op dus.
Met deze fantastische nieuwe wet ben je al fraudeur als je iets verkeerd doorgeeft, de echte fraudeur wordt niet gepakt.
De meeste fraude word gepleegd door mensen die er zgn iets mogen bijverdienen, die zijn niet te controleren voor de sociale recherche.
Misschien eens een goed idee om de ijzerboer, de kapster, winkelmedewerker, goed te controleren.
Wat heb je aan 100 euro als gemeente, als er 500 euro word gefraudeerd.