De actiegroep Geboorde tramtunnel in Utrecht denkt dat een ondergrondse tramlijn een betere oplossing is dan de plannen die er nu liggen voor een eventueel treinspoor naar de Uithof in de toekomst. De tramlijn moet een mogelijkheid hebben tot aftakkingen naar omliggende wijken en steden. Daar pleiten drie Utrechters voor.
Krijgt Utrecht een ondergrondse tram? Deze actiegroep hoopt van wel

Jan Maarten Dalmeijer, Nander van ‘t Klooster en Michiel Sypkens Smit ontmoetten elkaar een aantal jaren geleden op een internetforum en raakten aan de praat over vervoersproblematiek in Utrecht. Na avondenlang met elkaar rond de tafel te hebben gezeten is het idee van de groep concreet geworden. “We zijn geen specialisten maar hebben zijdelings allemaal wel iets met stadsontwikkeling of infrastructuur te maken. Nu is het zaak om dit plan op de agenda van de overheid te krijgen. Het moest geen borrelpraat blijven, we willen nu echt het een en ander in beweging brengen”, laat Dalmeijer weten.
Een alternatief
“Het treinnetwerk van de NS vormt de ruggengraat van het openbaar vervoer in Utrecht maar mist een oost-west verbinding. Daardoor zijn de drukste delen van de stad er niet op aangesloten.” Volgens Dalmeijer moet een hoogfrequente oost-west verbinding de drukste delen van Utrecht aan elkaar koppelen, ondergronds zodat er op straatniveau ook geen overlast is. Met de drukste delen bedoelt hij Utrecht Jaarbeurs, Utrecht Centraal, de binnenstad, Rijnsweerd en Science Park. “Omdat Utrecht ons aan het hart gaat willen we met dit burgerinitiatief een constructieve bijdrage leveren.”
“Het moest geen borrelpraat blijven, we willen nu echt het een en ander in beweging brengen”
De actiegroep zegt een alternatief te willen bieden voor de bouw van een mogelijk treinspoor naar het Science Park in de toekomst. Dat de overheid aan Arcadis, advies- en ingenieursonderneming, de opdracht heeft gegeven om mogelijke tracés voor een spoorlijn te onderzoeken, is volgens de actiegroep een teken dat men de capaciteit van de reeds in aanbouw zijnde Uithoflijn niet vertrouwt.
”In de plannen van Arcadis staat dat er enkel een treinstation komt op de Uithof. De voorgestelde tracés doorkruisen landelijke gebieden en zouden het landschap verpesten. Bovendien zou zo’n treinspoor 1,5 miljard - of meer - kunnen gaan kosten. Een geboorde tramtunnel zou, afhankelijk van de gekozen lengte, naar schatting 0,5 tot 0,8 miljard gaan kosten en tast stad en landschap niet of nauwelijks aan.”
[caption id=”attachment_281765” align=”alignnone” width=”1240”] ©Akimoto[/caption]
De Uithoflijn
“De Uithoflijn is uit nood geboren, maar de trams die daar zullen worden ingezet zullen het aantal reizigers in de toekomst niet aankunnen. De Uithoflijn gaat het probleem dus niet oplossen. Ons plan voor een ondergrondse tramlijn is hier een aanvulling op en een vervanging van de toekomstige plannen voor een treinspoor.”
De ondergrondse tramlijnen kunnen, als het aan de actiegroep ligt, zelfs tot aan de stations Bilthoven en Driebergen-Zeist doorrijden zodat reizigers die naar Utrecht Science Park willen vanuit de trein kunnen overstappen op de tram.
Geen bouwput
Een geboorde tramtunnel is, volgens de groep, relatief goedkoop omdat er bovengronds nauwelijks ingrepen hoeven te worden gepleegd. “Er hoeven geen leidingen te worden omgelegd, het centrum verandert rondom de route dus niet in een grote bouwplaats.”
De perrons van de haltes zijn in dezelfde buis ondergebracht. Een liftschacht met een groot aantal liften maakt de haltes bereikbaar. Een goed voorbeeld is volgens Dalmeijer lijn 9 in Barcelona. Een relatief nieuwe lijn waar slechts één tunnelbuis is geboord. Beide richtingen zijn in een buis opgenomen: het ene spoor ligt boven de ander.
[caption id=”attachment_281762” align=”alignnone” width=”1200”] Lijn 9 in Barcelona[/caption]
Financiering
De financiering van dit alles zou volgens Dalmeijer in samenwerking met pensioenfondsen gedekt kunnen worden. Onlangs riepen stadsvervoerders en wethouders in de NRC op om te gaan investeren in hoogwaardige infrastructuur om de Randstad bereikbaar te houden.
Een prioriteit voor de actiegroep is nu om met een verantwoordelijke wethouder om de tafel te zitten en de plannen te bespreken. “We willen graag dat er serieus gekeken wordt naar wat de mogelijkheden zijn en dat de financiële haalbaarheid door experts doorgerekend wordt.”
[poll id=”29”]



