Een es langs de Oudegracht in Utrecht moet worden gekapt omdat de boom is besmet met essentaksterfte. De gemeente zegt dat dit exemplaar zó ziek is dat de boom zou kunnen omvallen.
In Utrecht staan zo’n 24.000 essen en tijdens de laatste inspectie is gebleken dat ruim 1.000 exemplaren besmet zijn met essentaksterfte. Deze bomen moeten nog dit jaar gekapt worden.
De es met boomnummer ‘1943074’, die langs de Oudegracht tussen de Smeebrug en Weesbrug staat, moet binnenkort het veld ruimen. “Deze es is zo ziek dat takken kunnen breken of de boom zelfs kan omvallen. […] Omdat het om een besmettelijke ziekte gaat, hebben we geen kapvergunning nodig”, schrijft de gemeente Utrecht in een brief aan omwonenden.
Uiteindelijk moet op deze plek ter hoogte van huisnummer 265 een nieuwe boom worden teruggeplant. “Dat doen we in het plantseizoen voor bomen, dat loopt van november tot maart. Vaak duurt het dus een paar maanden voordat er een nieuwe boom staat.”
Tekst loopt door onder afbeelding
Schimmelziekte
Essentaksterfte is een ongeneeslijke schimmelziekte, die in heel Europa voorkomt. De 23.000 gezonde essen in Utrecht worden daar ook door bedreigd. “Bij een boom met essentaksterfte sterven eerst de bladeren af, daarna gaan de takken dood en uiteindelijk kan de hele boom doodgaan. Er is geen middel om de essen hiertegen te beschermen.”
6 Reacties
ReagerenHet duurt in Utrecht wel iets langer dan ‘een paar maanden’ voordat er nieuwe bomen staan. Op de Neude heeft dat 6 jaar geduurd, en nog steeds staan er niet alle bomen die destijds afgesproken zijn!
“Vaak duurt het dus een paar maanden voor er een nieuwe boom staat.” Ik weet niet welke voorlichter deze onzin heeft uitgekraamd. Maar in de praktijk kost het jaren voor er een nieuwe boom staat. Als er überhaupt al een nieuwe boom komt. Zie het Zocherpark, waar het aantal niet vervangen gekapte bomen schrikbarend toeneemt.
Snel kappen die boom, voordat hij valt.
Maak je liever druk over het bouwen van huizen
@ Nina
En nog sneller herplanten. Quod non.
Nee, niet overhaast herplanten, zoals nu met deze droogte en het schijnt een lange droge zomer te worden. Boom verwijderen zo snel mogelijk en nieuwe boom terugplanten zodra het plantseizoen begonnen is en het weer meewerkt.