Groepen jongeren zochten mogelijk tijdens de jaarwisseling de confrontatie met elkaar in de Utrechtse buurt Kanaleneiland. Dat zegt burgemeester Sharon Dijksma tijdens het vragenuur in de gemeenteraad.
Het liep tijdens de jaarwisseling flink uit de hand in Kanaleneiland. Hulpdiensten werden bekogeld met zwaar vuurwerk, er zijn meerdere voertuigen in vlammen opgegaan en de Mobiele Eenheid moest worden ingezet. “Dat we uiteindelijk de ME nodig hebben gehad om mensen hun werk te laten doen gaat alle perken te buiten”, zei Dijksma tijdens het vragenuur.
De burgemeester reageerde op vragen van de lokale fracties van de ChristenUnie, VVD en CDA. Deze partijen vroegen om opheldering over de situatie in Kanaleneiland. “Door middel van brandstichting, ingegooide ruiten, illegale staatraces en illegaal zwaar vuurwerk terroriseerde een kleine groep relschoppers de wijk, en zorgden zij voor een gevoel van wetteloosheid en onveiligheid. Dit, en het feit dat toegesnelde hulpverleners bekogeld werden met zwaar vuurwerk en belaagd werden, is compleet onacceptabel”, aldus de fracties.
Marshalllaan
Het ging met name mis op de Marshalllaan, een plek die pas een paar dagen voor de jaarwisseling in het vizier kwam van de autoriteiten. “Van tevoren worden de hotspots in beeld gebracht en daar zat een paar dagen voor de jaarwisseling de Marshalllaan nog niet bij”, aldus Dijksma.
In aanloop naar oud en nieuw hebben onder meer jongerenwerkers deze straat meegenomen in hun rondes. Ze hebben jongeren aangesproken en vaak werkt dit de-escalerend, aldus de burgemeester. Op de Marshalllaan heeft het er echter niet toe geleid dat het rustig bleef.
Over en weer
“Stadsmakers en jongerenwerkers geven aan dat er overlastgevers uit andere wijken aanwezig waren. Vaak kwamen zij met de auto. Het leek erop alsof groepen het op elkaar gemunt hadden. Zo werd er met zwaar vuurwerk over en weer geschoten”, zegt Dijksma tijdens het vragenuur.
Tot slot zegt de burgemeester wel dat alle jongeren die zijn opgepakt wel uit Kanaleneiland komen. “Ik begrijp goed dat dit type geweldsexplosie heel veel impact heeft. Daarom wordt op 16 januari een bijeenkomst voor bewoners georganiseerd.”
Gekoppelde berichten
38 autobranden in Utrecht tijdens oud en nieuw; ME ingezet in Kanaleneiland en Overvecht
Tijdens de jaarwisseling in Utrecht zijn 43 auto’s beschadigd geraakt bij in totaal 38 branden.…
14 Reacties
ReagerenIn Oud-Utrechts: “op het Kanaleneiland” …
Hoe kan het dan dat er in utrecht maar 12 arrestaties verricht zijn. Het gaat om een kleine groep relschoppers die zorgden zij voor een gevoel van wetteloosheid en onveiligheid lees ik. De locatie Marshalllaan was (enkele dagen daarvoor) bekend . Er zijn jongerenwerkers ingezet hebben we werkelijk de illusie met de ervaring van vorige jaren dat dat zou gaan werken. De ME had klaar moeten staan en gelijk iedereen oppakken. En verder is blijkbaar bekend dat overlastgevers uit andere wijken met auto’s naar Kanaleneiland kwamen. Dan weet je toch ook kentekens en kun je mensen oppakken. En dan weer een bijeenkomst voor bewoners georganiseerd met tut tut dit had nooit mogen gebeuren en we zien u volgend jaar op de volgende bijeenkomst. Want iedereen weet dat met dergelijk beleid het volgend jaar weer mis gaat.
Hoeveel van die reljongeren zijn er daadwerkelijk opgepakt? Volgens mij waren dat er maar bar weinig. En zolang ze het idee hebben dat ze er zonder straf mee weg kunnen komen zal het zeker niet minder worden.
En volgens mij behoren de eigenaren van de plm. 50 auto’s die zijn uitgebrand helemaal niet tot een van di rivaliserende groepen. Die zijn wel de dupe van dit tuig, én van het tekortschieten van de overheid om hier iets tegen te doen.
In het verleden zijn er verkenningsdrones van Defensie ingezet vanwege het hoge aantal autobranden, dat heeft toen geholpen om een aantal daders te arresteren en vervolgen. Het lijkt me een goed idee om dat opnieuw te doen als er ongeregeldheden worden verwacht.
“Het leek erop alsof groepen het op elkaar gemunt hadden. Zo werd er met zwaar vuurwerk over en weer geschoten.”
Dan ben ik heel benieuwd welke/wat voor soort groepen dat waren welke tegenover elkaar stonden, of is één van de groepen de ME zelf?
Gek eigenlijk. Ik kan natuurlijk iets gemist hebben. Maar je leest nooit iets over de slachtoffers van die autobranden. Hoe groot is hun financiële schade? Of betaalt de verzekeraar grif de totale schade? Je ne sais pas.
@Ed ,je hebt gelijk.
Op Kanaleneiland en op Zuilen
Is niet oud Utregs.
Maar zo hoort het nog steeds eigenlijk uitgesproken te worden.
Het is vreemd dat slachtoffers van een explosie wel uit hun woning worden gezet, maar dit soort idioten komen er mee weg, terwijl dit tuig in sociale huurwoningen woont met subsidie.
Maar laten we vooral blijven wegkijken en vooral veel thee drinken.
Een glas en een plas, alles blijft zoals het wad.
@ Lombokker: Jazeker, (weer) doen! En verder graag de knoet erover! Dat zal ze leren!
Wat Don en Lombokker zeggen. Gewoon eens echt handhaven en mensen de consequenties van hun gedrag laten voelen (ook ouders van kinderen/jongeren)
Groepen…uit de bekende wijken toevallig?
Als ze elkaar proberen op te blazen heb ik er geen problemen mee.
Wel als ze dat met de politie en hulverleners proberen.
@Massegast
Mensen met een ‘oud karretje’ hebben enkel casco verzekering en die zijn heel zwaar de klos: auto kwijt en geen/weinig geld voor een nieuwe.
De nieuwe auto’s hebben nog volledige verzekering wat dagwaarde uitkeert. Die eigenaren zijn stuk minder de klos.
Echter, geen enkele verzekering betaald grif uit.
“en zorgden zij voor een gevoel van wetteloosheid en onveiligheid”
GEVOEL?!
Er WAS wetteloosheid en onveiligheid!
Jaartje vast laten zitten, alle 12, voor poging tot zware mishandeling/doodslag op hulpverleners.
@Don – hoe zie je dat voor je dan? Alle kentekens scannen in Kanaleneiland en iedereen die elders woont oppakken? Op basis waarvan? En ME gelijk ingrijpen? Hoe zie je dat voor je dan? Makkelijk van de zijlijn roepen vanuit uw luie stoel.
Hoe kan dat nou? Sharon had toch het afsteken van alle vuurwerk verboden? Laat staan zwaar vuurwerk. Wil ze nou zeggen dat deze “jongeren” niet hebben geluisterd naar de burgemeester? Hopelijk zijn er toch wel voldoende huisvaders op de bon geslingerd die samen met hun kinderen een sierpotje afstaken? Want dat is uiteraard geheel onacceptabel.