Zowel D66 als GroenLinks gaan twee wethouders leveren aan de nieuwe Utrechtse coalitie. Dat is vanmiddag bekend gemaakt tijdens de presentatie in het Stadhuis. Ook de VVD en SP komen in het college, elk met één wethouder. Het motto van het coalitieakkoord luidt Utrecht maken we samen.
Voor de cafés aan het Stadhuisplein zitten mensen met een biertje in de hand te genieten van de zon. Op hetzelfde moment vindt in het gemeentehuis de bekendmaking plaats van het nieuwe college met daarin zes wethouders, afkomstig van D66, GroenLinks, VVD en SP.
Sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen bezitten deze vier partijen samen 31 van de 45 zetels in de Utrechtse gemeenteraad. Het coalitieakkoord waarover ze vandaag overeenstemming over hebben bereikt kan dus rekenen op een breed draagvlak. “Goed samenwerken is de komende vier jaar het fundament van deze coalitie”, zegt fractievoorzitter van de D66 Klaas Verschuren.
Enkele punten uit het coalitieakkoord van D66, GroenLinks, VVD en SP
– Werken aan werk: We willen de Utrechtse economie en meer werkgelegenheid stimuleren. We moeten ons als Stad van Kennis en Cultuur voor de lange termijn klaar maken voor een structurele veranderende arbeidsmarkt in verband met de technologische innovaties die bestaande arbeidsstructuren definitief zullen veranderen.
– Onderwijs: Bij een stad van kennis en cultuur hoort een toekomstbestendige centrale bibliotheek. De moderniseringsambitie blijft overeind. Met het raadsbesluit over de locatie Smakkelaarsveld als achtergrond geven we de bibliotheek de mogelijkheid om binnen aangepaste randvoorwaarden te zoeken naar een optimale invulling daarvan.
– Mobiliteit en luchtkwaliteit: Naast Utrecht Centraal worden ook andere OV stations ontwikkelend tot levendige en prettige knooppunten, goed bereikbaar te voet, per fiets en OV. De gemeente grijpt de OV MIRT studie aan om hierin concrete stappen te zetten.
– Duurzaamheid: Utrecht stelt als tussendoel om in 2020 30% energie te besparen en dat het aandeel duurzaam opgewekte energie binnen de gemeentegrenzen tot minimaal 20% is toegenomen.
– Wonen en ruimtegebruik: De doorstroming vanuit de sociale huursector moet worden bevorderd door extra aanbod van middeldure huur en koopwoningen te realiseren.
– Zorg voor elkaar: Er wordt meer nadruk gelegd op preventie en het in een zo vroeg mogelijk stadium opsporen en aanpakken van problemen, zowel bij langdurige zorg als bij jeugdzorg.
– Veiligheid en leefbaarheid: We blijven uitgeprocedeerde asielzoekers in de noodopvang opvangen. Daarnaast blijven we ons inspannen om in Den Haag een sluitende landelijke aanpak te regelen.
De wethouders
D66, de grote winnaar bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart, levert twee wethouders. Victor Everhardt krijgt de portefeuilles Werk en inkomen, Jeugdzorg, Volksgezondheid, Stationsgebied en de wijken Leidsche Rijn en Noordoost. Jeroen Kreijkamp wordt verantwoordelijk voor Financiën, Economie, Onderwijs, Internationale Zaken, Stadspromotie en de wijken Overvecht en Oost.
Van GroenLinks komen de wethouders Margriet Jongerius en Lot van Hooijdonk. Jongerius wordt wethouder met de portefeuilles Verkeer en mobiliteit, Duurzaamheid, Milieu en de wijken West en Zuid. Jongerius zal zich gaan richten op de portefeuilles Welzijn, Transitie langdurige zorg, Maatschappelijke opvang, Wijkgericht werken en participatie, Cultuur en de wijk Noordoost. Van Hooijdonk richt zich op Verkeer en mobiliteit, Duurzaamheid, Milieu, Wijken West en Zuid.
Kees Geldhof van de VVD krijgt de portefeuilles Organisatievernieuwing, Publieksdienstverlening, Openbare ruimte en groen, Grondzaken, Leidsche Rijn, Erfgoed en monumenten en de wijken Vleuten – De Meern en Binnenstad. Paulus Jansen, op dit moment nog Tweede Kamerlid voor de SP, wordt wethouder met de portefeuilles Wonen, Ruimtelijke Ordening, Vastgoed, Dierenwelzijn, Sport en de wijk Zuidwest.
Meer informatie over het coalitieakkoord en de zes nieuwe wethouders vindt u hier.
6 Reacties
ReagerenWat gaat Lot van Hooijdonk doen?
Van Hooijdonk richt zich op Verkeer en mobiliteit, Duurzaamheid, Milieu, Wijken West en Zuid.
Allemaal blanken.
Gelet op de ‘ontoereikende’ kwaliteit van de wethouders die groenlinks in twee collegeperioden Utrecht durfde aan te leveren: opnieuw een herhaling van zetten soms?
Is Lot van Hooijdijk ook niet een van de eigenaren (zij noemt het lid) van de club van EnergieU uit lombok? Hoe zorgt zij dat het gaat lijken alsof zij niet subsidie gaat geven aan haar eigen vriendinnenclub?Vriendinnetje van Saskia Kluit. Daarnaast nog wijk vertegenwoordiger van West… Ben benieuwd of zij -nu wel- kan luisteren naar bezorgde bewoners en hen in hun eigen waarden laat. Minder goede ervaringen met LOT VAN HOOIJDONK in de communicatie en het weergeven van eerlijk boodschap aan bewoners.
Heerlijk, laat die politieke nieuwe wind maar waaien door Utrecht en kijken wat er komen gaat.
Nu ook de ambtenaren aanpakken en dan komt zeker goed met de organisatie Utrecht.