De Jong Gortemaker Algra architecten en ingenieurs (dJGA) is door ProRail ingeschakeld voor het ontwerp van de verkeersleidingspost in Utrecht. Het Rotterdamse architectenbureau is verantwoordelijk voor het bouwkundig, interieur- en constructief ontwerp. Het nieuwe gebouw van circa 4500 m2 wordt het hart van de treindienstactiviteiten van ProRail in en om Utrecht.
Het gebouw grenst aan het spoor waar de treinen uit Amsterdam en Woerden samenkomen. De nieuwe locatie bij Utrecht Centraal brengt de verkeersleiding weer terug bij het spoor, volgens dJGA.
In het gebouw zal een seinzaal komen van zo’n 1.000 m² met 360 graden zicht op het spoor en de omgeving. Daarnaast wordt er een speciale laag voor de techniek gebouwd, zodat er in de seinzaal kan worden doorgewerkt wanneer er onderhoud en aanpassingen plaatsvinden. Het nieuwe gebouw biedt plaats aan 100 medewerkers.
“In beweging”
Het gebruik van staal en glas moet de verkeersleidingspost een industriële en robuuste uitstraling geven. Om het gebouw een dynamisch effect te geven zijn de lamellen aan de noordzijde van het gebouw vlak, maar staan ze aan de overige zijden, richting het zuiden steeds steiler. Hierdoor lijkt het alsof het gebouw in beweging is wanneer je met de trein langs het gebouw rijdt. “De steeds veranderende vorm geeft een dynamisch effect”, zegt Maurits Algra, architect en directeur bij dJGA.
Duurzaamheid
De oriëntatie van de seinzaal, het gevelontwerp, drievoudig glas, hybride koelmachines en een energiedak zorgen onder meer voor de duurzaamheid en voor een werkomgeving met veel daglicht. Het interieur refereert aan de historische context van het spoorbedrijf.
In het derde kwartaal van dit jaar start de bouw van de verkeersleidingspost. De oplevering staat gepland voor het derde kwartaal van 2014.



geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.