Op basis van de voorlopige instroomcijfers laat de Universiteit Utrecht (UU) weten dat het aantal nieuwe studenten aan de universiteit licht is gedaald met 1 procent. Uit deze cijfers blijkt dat er vooral minder internationale studenten zich inschrijven aan de UU, en dat alleen het aantal Nederlandse masterstudenten is gestegen.
De voorlopige instroomcijfers – tot 1 december kunnen er nog veranderingen plaatsvinden, waardoor in het eerste kwartaal van 2026 pas de definitieve cijfers bekend worden gemaakt – tonen aan dat de instroom van bachelorstudenten aan de UU is gedaald met 5 procent. Volgens de universiteit komt dit vooral doordat het aantal studenten dat direct van het VWO komt is gedaald met 8 procent en door een daling van 4 procent in de instroom van internationale bachelorstudenten.
Het totale aantal masterstudenten stijgt wel (3 procent), maar ook de instroom van internationale masterstudenten is gedaald (4 procent). Hierdoor is het totale aantal ingeschreven studenten aan de Universiteit Utrecht gedaald met 1 procent ten opzichte van het vorige studiejaar.
‘Goede balans vinden’
“Bij de UU heeft ongeveer één op de zeven studenten en één op de vijf medewerkers een internationale achtergrond”, meldt de universiteit. Hierdoor is het aantal internationale studenten gedaald met zo’n 3 procent ten opzichte van begin 2024, toen de UU aankondigde de instroom van internationale studenten te willen beperken.
Volgens de universiteit heeft het internationale deel van de gemeenschap een grote waarde, maar erkent het ook dat de groei van internationale studenten kan leiden tot knelpunten zoals toegankelijkheid, de taal en huisvesting. Wilco Hazeleger, lid van het college van bestuur van de UU, geeft aan dat Nederlandse universiteiten hier goed op moeten (blijven) letten: “Juist om de meerwaarde van internationalisering te behouden, is het belangrijk om werk te maken van de knelpunten en een goede balans te vinden in Nederland”.
Gekoppelde berichten
Universiteit Utrecht gaat Engelstalige opleiding ook in het Nederlands aanbieden om ‘internationalisering in balans te brengen’
De Universiteit Utrecht (UU) heeft bekend gemaakt wat het gaat doen om de instroom van…
Universiteit Utrecht neemt maatregelen om instroom van internationale studenten te beperken
De Universiteit Utrecht (UU) gaat samen met de andere universiteiten in Nederland maatregelen nemen om…
Toename van scams op kamerzoeksites: ‘Het lijkt vormen aan te nemen van georganiseerde misdaad’
Internationale studenten blijven worstelen met problemen op de woningmarkt in studentensteden. Dat blijkt uit het…
Duizenden internationale studenten staan weer in de rij in Utrecht voor een verblijfsvergunning
Duizenden studenten uit landen buiten de Europese Unie staan zaterdag in de rij voor het…
2 Reacties
ReagerenDie 8% daling van VWO instroom is eenvoudig te verklaren.
Studentenwoningen worden massaal uitgepond omdat rijke starters betaalbare opknappers willen kunnen kopen en de overheid (CDA) dat samen met de gemeente (D66/GL) faciliteerde.
Student = geen kamer = geen studie in Utrecht maar elders.
Ben benieuwd of de afname van VWO instroom studenten in steden waar die kamernood niet zo absurd hoog is als Utrecht net zo groot is als op de Uithof.
De oorzaak is voornamelijk door een uiterst problematisch tekort aan studenten huisvesting. Voorheen was de Airbnb nog een soort van toevluchtsoord, achter vang. Nu deze ook ruimschoots is gehalveerd in Utrecht is dat ook geen optie meer.
De belastings maatregelen van de overheid op verhuur, zelfs verbod op tijdelijk verhuur, heeft deze problematiek sterk vergroot.