Laagfrequent geluid mogelijk oorzaak trillingen gebouw Westraven | De Utrechtse Internet Courant Laagfrequent geluid mogelijk oorzaak trillingen gebouw Westraven | De Utrechtse Internet Courant

Laagfrequent geluid mogelijk oorzaak trillingen gebouw Westraven

Laagfrequent geluid mogelijk oorzaak trillingen gebouw Westraven

Naar het zich laat aanzien zijn de trillingen in de kantoortoren Westraven van Rijkswaterstaat op 28 juni dit jaar veroorzaakt door laagfrequent geluid. Dat meldt cobouw.nl in een bericht op de website. Laagfrequent geluid is geluid in het voor mensen laagst hoorbare frequentiegebied.

Gisteren nog maakte RTV Utrecht bekend, dat in de kantoortoren van Rijkswaterstaat een onderzoek is gestart naar de gevel omdat voor de eerder gevoelde trillingen nog steeds geen oorzaak zou zijn gevonden. Dat onderzoek zou de gehele week in beslag nemen. Daarbij werd gemeld, dat nog drie mogelijke oorzaken worden onderzocht, te weten het breken van spankabels in het beton, vervorming in de gevelconstructie of een brommend geluid. Het pand langs de A12 is sinds eind juni dicht omdat het personeel trillingen voelde. Volgens Cobouw heeft, naar inmiddels blijkt, een aantal medewerkers van Rijkswaterstaat gebrom gehoord op de dag dat het kantoorgebouw Westraven meerdere keren trilde. Na alle onderzoeken zou laagfrequent geluid dan ook als oorzaak over blijven.

De definitie van laagfrequent geluid is enigszins arbitrair, omdat niet alle mensen lage frequenties even goed waarnemen en omdat laag frequent geluid ook deels wordt gevoeld in plaats van gehoord. Er zijn aanwijzingen dat blootstelling aan hoge niveaus van laagfrequent geluid stressklachten en slaapstoornissen kan veroorzaken, maar een eenduidige verband is nog niet vastgesteld. Laagfrequent geluid plant zich zeer goed voort door de lucht. Het wordt door de atmosfeer veel minder geabsorbeerd dan hogere frequenties en het wordt ook via de bodem goed doorgegeven. Bronnen van laagfrequent geluid zijn over het algemeen machines die met een laag toerental draaien, zoals grote pompen, of schudmachines voor het verdichten van beton. Van bijvoorbeeld een trein die door een tunnel rijdt, worden de hoge frequenties door de bodem tegengehouden, maar de lage frequenties planten zich voort en kunnen bijvoorbeeld doordringen tot in gebouwen naast de tunnel (bron: Wikipedia).

Rijkswaterstaat heeft nog geen officiële bekendmaking gedaan van de oorzaak van de trillingen eind juni. Dat de ongeveer 1500 medewerkers nog steeds op vier andere locaties gehuisvest zijn, heeft te maken met hun gevoel van onveiligheid, meldt Hanneke Vuurregge, woordvoerder van de Rijksgebouwendienst. Het complex werd op 28 juni binnen een half uur ontruimd.

geen Reacties

Reageren

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

Plaats een reactie

Lees voor u reageert onze algemene voorwaarden. Alle reacties worden vooraf gemodereerd. Uw IP adres is geregistreerd (wordt niet gepubliceerd).