Rel om sollicitant bij Qbuzz die weigert handen te schudden | De Utrechtse Internet Courant Rel om sollicitant bij Qbuzz die weigert handen te schudden | De Utrechtse Internet Courant

Rel om sollicitant bij Qbuzz die weigert handen te schudden

Rel om sollicitant bij Qbuzz die weigert handen te schudden
Een sollicitant bij Qbuzz in Utrecht is naar het College voor de Rechten van de Mens gestapt nadat de busvervoerder hem weigerde uit te nodigen voor een gesprek, omdat hij vanwege zijn geloof geen handen wenst te schudden van vrouwen. Vorige week stelde dit College dat Qbuzz discrimineerde door hem niet uit te nodigen.

Een sollicitant bij Qbuzz in Utrecht is naar het College voor de Rechten van de Mens gestapt nadat de busvervoerder hem weigerde uit te nodigen voor een gesprek, omdat hij vanwege zijn geloof geen handen wenst te schudden van vrouwen. Vorige week stelde dit College dat Qbuzz discrimineerde door hem niet uit te nodigen.

In april 2016 is de sollicitant door Qbuzz uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek. Vlak voor het sollicitatiegesprek werd het gesprek door Qbuzz afgezegd vanwege de mededeling van de sollicitant dat hij op basis van zijn geloofsovertuiging vrouwen geen hand geeft.

De sollicitant voelde zich hierdoor ongelijk behandeld op grond van zijn geloof. Volgens het vervoersbedrijf is het weigeren van een hand niet in overeenstemming met de gebruikelijke omgangsvormen met passagiers en collega’s. Volgens de man is het geven van een hand niet noodzakelijk om de functie van buschauffeur goed uit te oefenen.

In de uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens blijkt dat Qbuzz ten aanzien van de sollicitant verboden onderscheid op grond van godsdienst maakt. Volgens het College heeft Qbuzz in deze zaak niet aangetoond dat het weigeren van een uitgestoken hand door een buschauffeur direct aanleiding is voor confronterende, onaangename, beledigende en/of onveilige situaties, waardoor geen goede dienstverlening meer mogelijk is.

Opnames

De Telegraaf meldt vandaag dat de sollicitant stiekem telefoonopnames heeft gemaakt van de telefoongesprekken tussen hem en Qbuzz.

22 Reacties

Reageren
  1. BdV

    Hij voelt zich ongelijk behandeld? Gelukkig behandelt hij vrouwen wel gelijk…..?

  2. Max

    Misschien ligt het aan mij maar ik vind het niet erg dat Qbuzz discrimineert op basis van het ontbreken van gebruikelijke omgangsvormen in de vorm van discriminatie op basis van geslacht met als redden geloofsovertuiging.

    Los van of dit relevant is voor een buschauffeur; integratie moet een beetje van twee kanten komen maar (het streven naar) gelijke behandeling van man en vrouw is wel zo fundamenteel onderdeel van onze cultuur dat ik niet vind dat dit om wat voor reden dan ook geaccepteerd hoeft te worden.

  3. Vrolijke Noot

    Als je zo graag wilt werken, ga dan in een beroep waar je vrouwen geen hand hoeft te geven, of nog beter ga naar een land dat aansluit bij jou geloofsovertuiging, of ben ik nu een racist.

  4. Myral

    Vrouwen geen hand geven? Wat heb je hier in Nederland dan te zoeken?

  5. Tegen sharia

    Het weigeren van handen schudden is niet noodzakelijk onderdeel van de islam, dus daarom is er ook geen sprake van discriminatie. De sollicitant discrimineert juist vrouwen en dat is een heel goede reden voor QBuzz om iemand niet uit te nodigen voor een sollicitatiegesprek.

  6. Timo

    Niet om het 1 of ander, maar ik heb nog nooit een buschauffeur een hand gegeven.
    Omgangsnormen die een busvervoerder stelt? De laatste 10 keer dat ik met de bus ben gegaan kon er al geen “goedemorgen”/”goedenmiddag” vanaf.
    Ik zie, in dat opzicht, dus geen probleem met het niet willen schudden van vrouwenhandel.

    Het is natuurlijk wel, op z’n zachtsgezegt, hypocriet om te klagen over discriminatie als je een ander geslacht iets weigert op basis van geslacht.
    Maar daar hoefde het CvdRvdM niet over te oordelen.

  7. louis

    Scheiding van kerk /geloof, en onze samenleving. Niets met discrimineren te maken.

  8. Peter

    Op basis van de grondwet hebben ze uiteraard gelijk.
    Als Qbuzz ballen heeft gaan ze de sollicitant aanklagen wegens discriminatie op basis van geslacht. Eens kijken of het College voor de rechten van de mens daar ook iets mee doet. Of vinden ze discriminatie vanuit een geloofsovertuiging boven de wet staan?

    Art. 1 van de grondwet

    Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen gelijk behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan.

  9. Mario

    Hoewel handenschudden niet iets is wat je als buschauffeur vaak doet, kan ik mij voorstellen dat je weleens iemand die slecht ter been is een handje moet helpen bij het in- of uitstappen.

  10. Lidia

    Al heel geraffineerd om het gesprek op te nemen. Is voorbedachte rade.
    Ga lekker in een moslimland chauffeuren. Riekt naar vooropgezet plan.
    Lekker rellen.

  11. Max

    @louis Nee, er is scheiding tussen kerk en staat.
    Hoe je omgaat met je medemens (je zou kunnen zeggen hoe we ‘samen leven’) is niet ondergeschikt aan geloof of bepaalde interpretatie van de regels hiervan.

  12. Paul

    Heeft Qbuzz al een zaak aanhangig gemaakt tegen die man die vrouwen geen hand geeft, dat is toch discriminatie.

  13. Twee maten (v)

    Mee eens met de rest: de sollicitant mag mensen wel discrimineren op basis van hun geslacht, maar het bedrijf hem niet op basis van z’n geloof (terwijl niet handenschudden geen vastgelegd onderdeel van het geloof is)? Gek. Twee maten. Het is allebei wel of allebei niet. En volgens artikel 1 van de grondwet is dat allebei niet. Daar wil ik hem de hand wel op schudden… 😉

  14. Ab

    Een bedrijf moet zelf kunnen bepalen wat van een werknemer op het werk verwacht mag worden.
    Aan de andere kant is de ophef hypocriet. Als een vrouw geweigerd zou worden omdat ze niet wil zoenen bij de kerstborrel is de wereld ook te klein…

  15. J.Jonkers

    Pfff… dan ben je toch blij dat de meeste mensen in NL geloof niet zó serieus meer nemen. Ook al hoef je passagiers geen hand te schudden, je hebt als buschauffeur ook collega’s en een baas. Maar aan de andere kant, wil je als land mensen dwingen om een bepaald iets te doen als ze iemand ontmoeten. Dan ben je niet echt een vrij land meer… Lastige kwestie.

    @Myral hier kan je op de SGP stemmen: https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Vrouwenstandpunt_van_de_Staatkundig_Gereformeerde_Partij?wprov=sfla1

  16. GeeWee

    Buschauffeurs behoeven tijdens hun werk geen handen te schudden. Had het gesprek gewoon door laten gaan Qbuzz.

  17. Scherpschutter

    Qbuzz heeft hier eenvoudigweg buitengewoon dom gehandeld. Als je een handenweigerende sollicitant niet wil aannemen, geef dan gewoon als motivatie dat een andere kandidaat de voorkeur geniet en bedank hem voor zijn inspanningen.

    Je weet als bedrijfseigenaar dat je in Nederland defacto geen bedrijfseigenaar bent (de overheid bepaalt op welke gronden u al-dan-niet u sollicitanten mag weigeren…) en je weet al helemaal dat als je een sollicitant letterlijk mededeelt dat hij niet aangenomen is op een grond die de overheid niet acceptabel acht dat je hoe dan ook gedoe krijgt en zelfs het risico loopt dat één of andere progressieve subsidieslurper een hetze jegens je organisatie begint.

    Hoe gelijk Qbuzz ook heeft, dit is gewoon stupide gehandeld. Het is triest, maar in de multiculti-staatsdwangbuis die Nederland anno 2017 is moet je slimmer met dit soort zaken omgaan.

  18. Jan Vanel

    Dit heeft niets met geloof en alles met fatsoen te maken…!

  19. lezer

    Qbuzz heeft 100 % gelijk dit is Nederland en hand geven een omgangsvorm,als deze man dat niet wil gaat hij maar naar zijn ,middeleeuwse land terug,vrouwen zijn daar onrein in hun ogen,hier zijn ze gelijkwaardig

  20. rob

    geen handen schudden alleen het fijt dat deze sollicitant het gesprek met voorbedachte rade heeft opgenomen . Is deze man natuurlijk weer de provocatie aan het zoeken WIJ GEVEN HIER HANDEN dat is een vorm van gelijkheid en waardering voor elkaar .wen eraan of vertrek wel zonder bus graag.

  21. Jacques Reckers

    Terechte afwijzing van zulke personen. In wat voor maatschappij leven we eigenlijk?

  22. Luuk Upuuk

    Je weet natuurlijk nooit waar ie daarvoor met zijn hand aangezeten heeft. Wel eens opgelet hoeveel buschauffeurs zonder hun handen te wassen het toilet verlaten?

Plaats een reactie

Lees voor u reageert onze algemene voorwaarden. Alle reacties worden vooraf gemodereerd. Uw IP adres is geregistreerd (wordt niet gepubliceerd).