Top 20 meest fietsvriendelijke steden ter wereld: Utrecht op nummer 3

Afbeelding

Het invloedrijke Amerikaanse Wired heeft weer samen met het Deense Copenhagenize Design Company een ranglijst gemaakt van de meest fietsvriendelijke steden van de wereld. Dit deden het magazine en het onderzoeksbureau al eerder in 2011 en 2013. Utrecht staat net zoals in 2013 op plek nummer 3.

“De fiets is een logische manier van vervoer in steden”, schrijft Wired. Het magazine dat sinds 1993 bestaat en tot de top 300 best bekeken websites van Amerika behoort schrijft veel over hoe technologie invloed heeft op cultuur, economie en politiek. Wired benadrukt dat vele onderzoeken aantonen dat fietsen niet alleen goed is voor de gezondheid, maar dat er ook economische en sociale voordelen aan vastkleven. Een aantal steden zou dit principe begrijpen, aldus Wired, maar een aantal ook niet.

In 2011 werden er 80 steden onderzocht, in 2013 150 steden, dit jaar zijn er 122 steden wereldwijd onderzocht. De steden worden bekeken aan de hand van 13 categorieën. De infrastructuur, politiek, veiligheid, stedelijke ontwikkeling en culturele aspecten worden onder andere meegenomen.

Kopenhagen


De meest fietsvriendelijke stad van de wereld is op dit moment volgens het onderzoek Kopenhagen. In 2013 en 2011 stond deze stad nog op nummer 2. “Kopenhagen blijft consistent investeren in de fiets als transportmiddel. De fietsinfrastructuur is ongeëvenaard in de wereld. De stad heeft een duidelijke visie.”

Voorgaande jaren op nummer 1, maar nu op nummer 2: Amsterdam. “Zoals veel steden in Nederland probeert Amsterdam vooral zijn kwaliteiten op het gebied van de fiets in stand te houden in plaats van te verbeteren door moderne innovatieve middelen.” De hoofdstad van Nederland staat vooral zo hoog omdat het jarenlang geïnvesteerd heeft in de fiets maar grote stappen moeten weer gemaakt worden volgens het onderzoek.

Op nummer 3 staat dus Utrecht. “Een stabiele plek. Utrecht blijft een wereldleider voor de kleinere stedelijke gebieden.” Wired noemt het gemeentelijke project : Utrecht: Aantrekkelijk en Bereikbaar een goede stap in de richting om hogerop te komen, maar het zou niet goed genoeg zijn om heel veel beter te worden. De stad probeert vooral op een stabiele en verstandige manier verder te gaan. De grootste fietsenstalling ter wereld wordt wel specifiek aangestipt als een mooie ontwikkeling. “Als het Utrecht lukt om iets te doen aan alle klinkerstraten en een meer uniforme fietsinfrastructuur maakt dan zal de stad hoger gaan eindigen dan Amsterdam.” Als probleem wordt vooral het fietsparkeren genoemd, maar de grootse fietsenstalling laat volgens Wired zien dat Utrecht de wil heeft om de beste Fietsstad van de wereld te worden.

Zie hier de volledige top 20. Lees hier meer over het onderzoek.