Utrecht ontvangt 2,8 miljoen euro vanwege ontdekking bacteriepopulatie in Griftpark

Foto: Robert Oosterbroek.
Foto: Robert Oosterbroek.

Utrecht krijgt 2,8 miljoen euro om verder onderzoek te doen naar de bijzondere vondst van de Griftparkbacterie. Deze bacterie zou zomaar ervoor kunnen zorgen dat de bodemverontreiniging in het Griftpark verholpen kan worden.

De ontdekking van de bacteriën gebeurde in 2017. Dat was ook de start van een groot onderzoek. Om dit onderzoek uit te kunnen breiden trekt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat nu de portemonnee.

Vervuild
De bodem van het Griftpark is vervuild geraakt door een oude gasfabriek. Die is in de jaren ’60 gesloopt. Toen het gebied in de jaren ‘90 een park werd, is de bodemverontreiniging onder het park opgeslagen.

Tekst gaat verder onder afbeelding

[caption id=”attachment_358851” align=”aligncenter” width=”1920”] Rechtsboven de voormalige Gasfabriek, nu ligt daar het Griftpark Links op de voorgrond Wolvenplein. Foto: Het Utrechts Archief[/caption]

Het verontreinigde gebied reikt tot een diepte van 50 meter. Rondom het park is de verontreinigde grond vrijwel geheel verwijderd. Voor een goede isolatie van de bodemverontreiniging onder het park wordt vanaf de jaren ’90 het verontreinigde grondwater omhoog gepompt en gezuiverd.

Vondst bacterie
Het schoonmaken van het grondwater verloopt sneller dan werd gedacht en berekend. Dit komt hoogstwaarschijnlijk door de biologische afbraak veroorzaakt door een bacteriegroep, ook wel ‘Griftparkbacterie’ genoemd.

Deze bacteriegroep werd in 2017 bij toeval ontdekt omdat het grondwater vanzelf schoner werd. Deze ontdekking was voor gemeente Utrecht reden om samen met de Universiteit Utrecht, Wageningen University & Research (WUR) en Deltares een onderzoek te starten.

Het onderzoek duurt minimaal tot 1 januari 2023. Het doel is te onderzoeken welke bacteriepopulatie verantwoordelijk is voor de biologische afbraak, onder welke omstandigheden dat gebeurt, hoe die afbraak gestimuleerd kan worden en op welke manier het grondwater in en om het geïsoleerde terrein van het Griftpark bestuurd moet worden om de biologische afbraak te stimuleren.

Tekst gaat verder onder afbeelding

Wethouder Eelco Eerenberg is enthousiast over het onderzoek: “Biologisch afbraak van de bodemverontreiniging maakt het permanent oppompen van verontreinigd grondwater onder het Griftpark misschien overbodig of we hoeven misschien veel minder verontreinigd grondwater op te pompen. Hoe fantastisch zou het zijn dat door een bacteriegroep, hier in ons eigen Griftpark ontdekt, we straks een nieuwe natuurlijke schoonmaakmethode vinden om vervuilde grond aan te pakken. En dat daardoor andere gemeenten ook kunnen profiteren om hun vervuilde grond op een verantwoorde biologische én goedkopere manier schoon te maken.”

Verder onderzoek met grondboringen
In het voorjaar van 2021 worden naast het Griftpark ook boringen uitgevoerd tot een diepte van 90 meter. Met deze boringen wordt een bodemlaag onderzocht die dieper ligt dan het tot 50 meter diepte geïsoleerde gebied van het Griftpark. Er wordt gekeken of de Griftparkbacterie ook in de diepe ondergrond zou kunnen leven.

Ook wordt de kwaliteit, de opbouw, samenstelling en eigenschappen van deze diepe bodemlaag bepaald. Er worden buizen geplaatst waarmee de kwaliteit van het hele diepe grondwater kan worden gecontroleerd.