De gemeente Utrecht heeft de pilot waardoor gemeentelijke boa’s kunnen handhaven op seksuele straatintimidatie met een jaar verlengd. Sinds 1 juli 2024 is seksuele straatintimidatie strafbaar, wat voor de gemeente aanleiding was om vanaf dat moment speciaal opgeleide boa’s in te gaan zetten.
Met het strafbaar maken van seksuele straatintimidatie wilde de gemeente dat gemeentelijke boa’s ook gingen handhaven op dit feit – naast de politie. De gemeente heeft hiervoor boa’s speciaal opgeleid en getraind om seksuele straatintimidatie te observeren en te herkennen. Tijdens hun acties kleden de boa’s zich als burger, omdat zij de overtreders op heterdaad moeten betrappen. Bij een overtreding kunnen de boa’s bovendien een proces-verbaal uitschrijven, wat nodig is voor een vervolging door het Openbaar Ministerie.
‘Stevig signaal’
Burgemeester Sharon Dijksma geeft aan dat de eerste resultaten van de pilot positief zijn uitgevallen en dat de gemeentelijke boa’s met succes de overtredingen kunnen vaststellen. “Dit heeft al tot een eerste veroordeling geleid”, stelt ze. “Het komende jaar gaan we in Utrecht door met onze aanpak, waarmee we een stevig signaal geven dat wij deze vorm van seksueel geweld in de stad niet tolereren.”
Geen waarschuwing meer voor minderjarigen
De afgelopen periode is het speciaal opgeleide boa-team uitgebreid van acht naar elf boa’s. Bovendien heeft de eerste veroordeling al plaatsgevonden, en worden er deze maand eveneens twee zaken behandeld in de rechtbank, nadat er seksuele straatintimidatie werd waargenomen door de boa’s.
Vijf minderjarigen zijn eveneens staande gehouden, maar kwamen er met een waarschuwing vanaf. Bij de verlenging van de pilot is ervoor gezorgd dat minderjarigen niet alleen een waarschuwing krijgen, maar ook een ‘reprimande’, waarmee ouders worden ingelicht en uitgenodigd voor een gesprek.
Meer onder de aandacht
Van januari tot en met juni van dit jaar alleen al kreeg de gemeente 208 meldingen binnen. Ter vergelijking: in heel 2024 kwamen er 193 meldingen binnen. De gemeente benadrukt het belang om als slachtoffer aangifte te doen bij de politie en melding te maken bij de gemeente. Hiermee kan de gemeente de overlastlocaties in kaart brengen en daar specifieke handhaving op inzetten.
Op landelijk niveau wordt er ook meer gedaan tegen seksuele straatintimidatie. Recentelijk werd een motie aangenomen waarin wordt gevraagd om op nationaal niveau boa’s bevoegd te maken om te handhaven.
Gekoppelde berichten

Tot nu toe 7 aanhoudingen in Utrecht voor straatintimidatie
Er zijn tot nu toe zeven mensen aangehouden voor straatintimidatie in Utrecht. Dat is de…

Eerste veroordeling voor seksuele straatintimidatie in Utrecht
De rechter heeft voor het eerst iemand veroordeeld vanwege seksuele intimidatie op straat. De man…

Eerste resultaten bekend van handhavers die op pad gaan in Utrecht om seksuele intimidatie aan te pakken
Tijdens acties waarbij handhavers de straat opgaan in Utrecht om seksuele intimidaties op te sporen…

Utrecht start vanaf 1 juli proef met handhaven op seksuele intimidatie in het openbaar
De gemeente Utrecht start vanaf 1 juli een proef met handhaving op seksuele intimidatie in…
9 Reacties
ReagerenDus de BOA’s gaan nu ook richting Kanaleneiland en Overvecht en maken regelmatig wandeling door de Kanaalstraat?
Met maar één veroordeling van een verwarde dakloze man in een heel jaar (!) lijkt het alsof er met de kop in het zand gehandhaafd is..
Kansloos.
Geweldig niet? Het is maar waar je je prioriteiten legt. 8 Boa’s voor een handvol overtredingen. Merk ook nIks meer over telefoongebruik op de fiets. Het door rood rijden, hand niet uitsteken, voetgangers lichten negeren. De binnenstad wordt er alleen maar chaotischer op.
In het kader van de wet gelijke behandeling zal surveillance evenredig over de Utrechtse wijken verdeeld moeten worden.
Trots zijn op één bekeuring in een jaar tijd… Sorry maar dat is toch schaamteloos? Begrijpt de burgemeester de ernst van de situatie wel?
@Tinus, dat is niet correct. In de ‘verdeelsleutel’ van het Openbaar Ministerie wordt het percentage inwoners met een “niet-westerse” migratieachtergrond meegewogen als een negatieve voorspellende factor voor veiligheid. Die verdeelsleutel bepaalt hoeveel agenten een regio krijgt. Daarnaast maakt de politie ook op lokaal niveau gebruik van een ‘misdaad voorspellend algoritme’ waarin negatieve factoren zitten die er indirect toe leiden dat er meer misdaad wordt verwacht daar waar er mensen met een migratieachtergrond wonen.
Er wordt nu dus al veel meer gesurveilleerd in wijken met een grotere concentratie inwoners met een (niet-westerse) migratieachtergrond. Dat kun je zelf ook gemakkelijk waarnemen.
T.a.v. alle zure reacties: alle begin is moeilijk en gaat langzaam, maar als je nooit begint kan het ook niet beter worden.
Ik zou sws inzetten op intimidatie in zijn algemeen, waarom alleen seksuele?