Lege bierblikjes in de bloembakken, geluidsoverlast en zelfs bedreigingen: de inwoners van het ‘verdomhoekje’ in Nieuw-Engeland klagen al jaren. De vele horecazaken op het kleine Wolf en Dekenplein zorgen voor veel ergernissen bij de buurtbewoners. In dit eerste artikel: het verhaal van sociaal makelaar Bert van Velzen en bewoners. ”We moeten hier met z’n allen een verdomd leuk hoekje van maken.”
Het ‘verdomhoekje’ is al sinds de jaren ’70 de geuzennaam voor de wijk aan het begin van de Vleutenseweg. De naam was een aanklacht naar de gemeente, omdat die de bewoners jarenlang in het verdomhoekje liet zitten. De sociale huurwoningen waren zwaar onder de maat, met een buitentoilet en zonder douche. Na jaren van strijd zijn de oude woningen plat gegooid en zijn daar de huizen met de typerende, halfronde panelen voor in de plaats gekomen.
Van stank- en geluidsoverlast tot een criminele organisatie
Maurits Logtenberg woont vanaf 1998 op de hoek van de wijk. In de Bilderdijkstraat, met uitzicht op het grasveldje waar links sociale woningbouw van Mitros, en rechts veel Marokaanse horeca gelegenheden zitten. Hij woont hier al 15 jaar en heeft al 15 jaar lang last van overlast. ”Voornamelijk stank overlast. De horecazaak onder mij heeft een slecht afzuigsysteem, waardoor ik een constante frituurlucht en wietgeur ruik.” Toch wil hij niet weg, want in zijn goedkope huurwoning heeft hij het goed voor elkaar. ”We moeten hier met z’n allen een verdomd leuk hoekje van maken.”

Maar stankoverlast is niet het enige probleem. De bezoekers van de zaken rondom het Wolf en Dekenplein, zorgen vaak voor geluidsoverlast. Scheurende scooters, luid bellen op straat, en dit allemaal ook na elf uur ’s avonds. Het Verdomhoekje was het toneel van onder meer een gijzeling, een alcoholverbod, de dood van peuter Nouafel en de criminele organisatie die zich huisvestte in coffeeshop Shabab.
”Ik ben onderhand al drie keer bedreigd”
”Wij kampen al 12 a 13 jaar met problemen,” zegt Toon van Hoeff, bewoner van een van de sociale huurwoningen van Mitros. ”Er hangen alleen maar jongeren rond hier. Ze zorgen voor geluidsoverlast en pleuren alles op straat.” Van Hoeff voelt zich onbegrepen en heeft het gevoel dat hij niet wordt geholpen, noch door de politie als de gemeente. Die roept de bewoners op om meldingen te doen van overlast, maar Van Hoeff heeft het gevoel dat hier vervolgens niets mee wordt gedaan.
”Ik heb op nieuwjaarsdag zes hulzen van kogels gevonden. Dit heb ik gemeld bij de politie, maar daar hoor je dan vervolgens niets meer van. Ik heb gevraagd of de wijkagent langs wil komen, maar die is nergens te bekennen. Ik heb foto’s van hulzen van kogels, ik heb foto’s van dealers, maar er wordt niets mee gedaan. Ik ben onderhand al drie keer bedreigd. Mijn ruiten zijn al twee keer ingeslagen, en op m’n huis is een hakenkruis gespoten. Er is zelfs iemand met de dood bedreigd. Niemand durft meer te klagen.” Van Hoeff is ten einde raad.
”Het is te makkelijk om het bij de bewoners neer te leggen”
De problematiek rondom het Verdomhoekje is bekend. Zowel bij de politie, gemeente, wijkmanagers, als bij sociaal makelaar Bert van Velzen. In januari 2012 organiseerde Van Velzen een overleg met buurtbewoners en raadsleden. ”Toen stond het weer even hoog op de agenda, en zijn uiteindelijk een videotheek en coffeeshop Shabab gesloten. De prioriteit is nu weer wat afgenomen. De overlast wordt alleen maar in kaart gebracht door bewoners die klachten melden, maar dit zijn dus telkens dezelfde bewoners en het lijkt water naar de zee brengen. De instanties kunnen ook zelf gaan kijken, het is te makkelijk om het bij de bewoners neer te leggen.”
Woensdag deel 2 van het verhaal: de reactie van politie en gemeente.
De naam van Toon van Hoeff is vanwege privacyredenen gefingeerd.
6 Reacties
ReagerenNou mooie openingsklus voor van Zanen,,,,Waar Wolfsen zijn burgers liet barsten,,,,kan onze nieuwe burgemeester laten zien dat hij het tuig wel hard aanpakt,,,,verwachting vanuit stadhuis?,,,ik vrees nul komma nul,,,,of,,,Laat van Zanen zien dat hij een echte burgemeester is
KOM OP JAN!!!
Ik erger me al jaren aan de rotzooi die mensen op de grond gooien of laten slingeren. Het is een kleine moeite de troep in een bak te deponeren en niet in een bloemenbak. Ik zie zo vaak een leeg blikje ergens zo maar staan, waarom niet even een pasje opzij en gooi het in een bak. Er staan er genoeg
Ik stoor me nogal aan de manier waarop in dit artikel een aantal zaken met elkaar in verband wordt gebracht. De dood van peuter Nouafel had bijvoorbeeld NIKS te maken met de overlast op straat, waar het artikel over gaat. Die gebeurtenis wordt er met de haren bijgesleept en dat vind ik niet terecht.
De sluiting van Shabab was het gevolg van een politieactie in Utrecht en Breda, en had niks te maken met de gesprekken over overlast tussen bewoners en raadsleden.
Wel 100% mee eens: de overlast is al vele jaren aanzienlijk en in vele vormen aanwezig. Ondanks talloze gesprekken met diverse ambtenaren ontbreekt nog steeds een duidelijke en ferme reactie vanuit de politiek.
Ben erg benieuwd naar deel 2!
Het is goed om de reacties te horen. Veel frustratie lees ik hieruit. Het gaat er om dat je als buurt op microniveau problemen constateert, maar dat op macroniveau opgelost moet worden. Met name Lombok is een unieke mooie multiculturele wijk. De stankoverlast die ik ervaar, is niet enkel van de huidige eigenaar, daar heb ik al jaren last van. Sterker nog, de huidige eigenaar denkt ook mee om samen tot een oplossing te komen, maar ook hij loopt tegen problemen aan die hij niet kan oplossen. Kortom overlast is niet iets om constateren en te klagen, maar iets waarbij we samen tot actie moeten komen en iedereen verantwoordelijk is voor zijn deel.
Heel herkenbaar probleem. Jongeren die zonder enige gene afval letterlijk naast de prullenbak gooien. Daar kan ik me ook echt aan storen.
Het in de prullenbak gooien is “uncool” omdat je je dan conformeert aan de NL samenleving.
Een oplossing weet ik helaas niet want de jongeren erop aanspreken levert alleen maar agressie op. …
Je moet wat doen met dat stukje grond van het verdomhoekje waardoor je een normale interactie met die jongens kunt krijgen. Ik heb een paar ideeën.
Maar eerst de volgende vraag; Zijn er al plannen met dat stukje groen daar?