Het aantal Wob-verzoeken aan de gemeente Utrecht is de afgelopen jaren flink toegenomen. In 2012 ontving de gemeente een kleine 200 verzoeken. Vorig jaar waren het er 417, een verdubbeling ten opzichte van 2012. In 19 van de 417 gevallen is er te laat beslist door de gemeente en werd de gemeente verplicht een dwangsom te betalen.
De wet openbaarheid bestuur (Wob) regelt het recht op informatie van de overheid. Men kan een beroep doen op deze wet en daarmee documenten en informatie vragen van een overheid. De gemeente moet daar in beginsel altijd aan meewerken. Vorig jaar werd er 417 keer een Wob-verzoek ingediend in Utrecht.
Enkele partijen zijn verantwoordelijk voor een grote hoeveelheid Wob-verzoeken in Utrecht. De Telegraaf spant de kroon met 22 verzoeken in 2014, op de tweede plek staat de heer Van Ee met 21 verzoeken, op plek drie Stichting Stop Luchtverontreiniging Utrecht met 19 verzoeken en het Wijk C Komitee heeft 13 verzoeken gedaan.
Er zijn vastgestelde termijnen waarin de gemeente een besluit moet nemen over een Wob-verzoek. Mocht deze termijn overschreden worden dan kan de gemeente verplicht worden een dwangsom te betalen. In 2014 is dit 19 keer gebeurd, er is in totaal 10.700 euro uitgekeerd. Volgens de gemeente betroffen dit Wob-verzoeken die erg omvangrijk waren. Bijvoorbeeld de salderingsboekhouding van de luchtkwaliteit voor de hele stad en informatie over trillingshinder bij alle bouwplannen in de stad.
Er zijn gevallen bekend waarbij personen alleen maar Wob-verzoeken indienen om er financieel beter van te worden, deze zijn uit op de dwangsommen. Ook worden er soms Wob-verzoeken ingediend alleen maar om de gemeente tegen te werken. Recent heeft de gemeente Utrecht een civiele procedure gewonnen tegen een veel Wob-er. Deze persoon mag nog maar zes verzoeken per jaar indienen.
4 Reacties
ReagerenDeze berichtgeving klopt niet;
19 keer is een dwangsom betaald door de gemeente, maar 50% van alle WOB-verzoeken worden NIET op tijd behandeld.
Pas als de gemeente te laat is, kun je de gemeente in gebreke stellen en krijgen ze alsnog de kans te besluiten.
Pas dan komt de gemeente in actie, maar dan zijn ze dus al te laat. Eigen ervaring. Vraag ook maar aan Kees van Oosten, hij heeft ongetwijfeld genoeg ingebrekestellingen ingediend, maar komt nu niet voor in deze statistiek.
Beste Ronald,
Kees van Oosten staat wel degelijk voor in de statistiek. Bezoek de website van Stichting Stop Luchtverontreiniging Utrecht, dan zie je bij de links wie daar achter zit.
De link tussen Kees van Oosten en het Wijk C Komitee is hier ook al genoemd.
Hij staat met stip op 1.
Die ambtenaren moeten gewoon alert reageren. Is dat nou zo moeilijk?
Een WOB onderzoek naar de kosten van de koffie… Het moet niet veel gekker worden. Is er een toetsingscriterium of kan je alles maar zo vragen?
Ik vind het ronduit belachelijk dat mensen uit een mondhoek lopen te zeuren over marginale geldverspilling en aan de andere mondhoek ontsnap een totaal irrelevant WOB-verzoek waarin duizenden ambtenaren-euro’s gaan zitten.
#boteropjekop