Hans Dilesse: Utrechter met een zachte ‘g’
De in Maastricht geboren schilder en graficus Hans Dillese (*1954) heeft een kop vol stug rossig haar. Hij heeft ook een robuust figuur dat een sportverleden verraadt. Dat laatste klopt want in zijn jonge(re) jaren speelde hij op hoog niveau volleybal bij Rapid in Maastricht. Later zocht hij het sportief gezien wat hoger op en ging parachute springen. Tegenwoordig fietst hij veel om zich te ontspannen. Die ontspanning is wel nodig want hij heeft een druk bestaan.
Hans Dillesse kreeg zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Tilburg, waar hij ook zijn 1e graads bevoegdheid voor tekenleraar haalde. Na zijn opleiding, in 1977, volgde hij zijn liefje naar Utrecht. Het liefje vertrok na verloop van tijd, maar Dillesse bleef. Niet lang na zijn komst in Utrecht sloot hij zich aan bij de Stichting ‘Tij’, een kunstenaarsvereniging met momenteel 12 leden. Het atelier van deze vereniging bevindt zich in de van Heutzstraat 4. Iedere kunstenaar heeft hier zijn eigen werkruimte, ze inspireren en stimuleren elkaar en daarbij exposeren ze met enige regelmaat gezamenlijk. Bij ‘Tij’ vervult Hans een bestuursfunctie.
Vanaf 2006 is Dillesse lid van Genootschap Kunstliefde en ook daar heeft hij sinds kort een bestuursfunctie. Binnen het bestuur vertegenwoordigt hij de werkende leden van deze vereniging. De beide bestuursfuncties vreten tijd en energie en een goede agenda is daarom geen overbodige luxe, want Hans Dillesse is ook nog leraar beeldende vorming aan een HAVO/VWO opleiding in Almere. Deze baan geeft hem niet alleen financiële zekerheid, maar ook de vrijheid om te schilderen en tekenen zonder concessies te doen. De relatief lange (zomer) schoolvakanties geven hem daarbij de mogelijkheid om te reizen, het liefst naar Schotland of Ierland. Hij heeft iets met deze landen, het ruige landschap, de ruimte en het licht boeien hem mateloos en blijven inspireren. Ook heeft de kunstenaar iets met whisky. Via een clubje van fijnproevers van deze nationale Schotse drank kwam hij in contact met enkele beroemde whiskyhuizen wat heeft geresulteerd in een aantal ontwerpopdrachten voor etiketten. De ontwerpen van Dillesse worden gebruikt op de flessen van zogenoemde ‘special editions’, whisky die in een beperkte oplage wordt gebotteld. De inspiratie voor deze ontwerpen haalt Dillesse uit het ruige landschap van Schotland. Daar zoekt hij de ruimte op, de stilte, liefst ver van de bewoonde wereld, daar schildert en tekent hij ‘plein air’. Voor zijn inkttekeningen gebruikt hij zogenaamde ‘blister’, een inktsoort die hij zelf samenstelt en niet in de winkel verkrijgbaar is. Zijn (gewassen) inkttekeningen zijn door het gebruik van ‘blister’ uniek van kleur. Zijn werk wil ik ‘licht’ impressionistisch noemen, maar met een altijd herkenbare figuratie. Hij heeft een lichte voorkeur om te werken met mixed media maar, vooral pastel, die techniek beheerst hij als geen ander. Zijn beheersing van het pastelkrijt is terug te zien bij de portrettekeningen die hij, vaak in opdracht, maakt. Dillesse is een specialist in het portretteren van mensen. Met pastelkrijt kan hij op een zeer schilderachtige manier tekenen, en in tegenstelling met wat de naam pastel doet vermoeden kan hij met pastelkrijt ook zeer felle kleuren realiseren.
Hans Dillesse maakt graag houtsneden, uit massief lindehout snijdt hij dieren, vaak koeien en ezels maar, ook landschappen die hij met gebruik van een pollepel (een eeuwenoude techniek) in een kleine oplage van vijftien genummerde en gesigneerde exemplaren, op Japans papier afdrukt. Hans Dillesse heeft zoals eerder gezegd een druk bestaan, hij voelt zich sterk betrokken bij beide kunstenaarsverenigingen en zijn bestuurswerk neemt hij serieus. Dat geldt ook voor zijn leraarschap en zeker ook voor de kunst die hij maakt.
geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.