Museum Catharijneconvent aan de Lange Nieuwstraat heeft, via een Londense kunsthandelaar, twee bijzondere portretten aangekocht van Cornelis Jonson van Ceulen. Afgelopen vrijdag maakte het museum bekend, dat de aankoop kon worden gerealiseerd, met steun uit het BankGiro Loterij Aankoopfonds van de Vereniging Rembrandt, het Mondriaan Fonds en de Vereniging Vrienden van Museum Catharijneconvent.
De portretten zijn een belangrijke versterking voor de kerncollectie Schilderkunst uit de vijftiende tot en met de zeventiende eeuw en het profiel van Museum Catharijneconvent als de voornaamste bewaarplaats voor het protestants Nederlands erfgoed. In het museum verlenen ze een internationale context aan de rijke verzameling zeventiende-eeuwse portretten van predikanten en pastoors, geschilderd door meesters als Jacob Backer en Frans Hals. Dat deze aankoop mede mogelijk werd gemaakt door toonaangevende financiers als het Mondriaan Fonds en de Vereniging Rembrandt, is voor het museum een belangrijke toetssteen voor de kwalitatieve ontwikkeling van zijn aanwinstenbeleid. Na Abraham Bloemaerts katholieke altaarstuk De vier kerkvaders verheerlijken de Eucharistie (1632) en de middeleeuwse Piëta-sculptuur (ca. 1425) uit Bohemen of Zuid-Duitsland, werd met de verwerving van de portretten van de predikant Thielen en zijn echtgenote voor de derde keer in anderhalf jaar tijd een aankoop gerealiseerd met steun van deze en andere nationale fondsen. Inhoudelijk directeur Ruud Priem: ‘Museum Catharijneconvent ervaart deze steun als een geweldige stimulans voor de ingezette koers van het verzamelbeleid, die nadrukkelijk is gericht op de versterking van onze kerncollecties en de meerwaarde van aanwinsten voor de Collectie Nederland.’
(Hierboven de aangekochte portretten van predikant Willem Thielen en zijn echtgenote Maria de Faeye: beeld via Museum Catharijneconvent)
Cornelis Jonson van Ceulen (1593-1661) was een in Londen geboren portretschilder van Nederlandse afkomst. Hij genoot in de zeventiende eeuw een aanzienlijke reputatie, eerst in Engeland en vanaf zijn komst naar de Republiek in 1643 ook in ons land. Hij was belangrijk voor de ontwikkeling van de Nederlandse portretschilderkunst doordat hij met zijn eigen stijl en composities, beïnvloed door de Vlaamse meester Anthonie van Dijck (destijds ook werkzaam in Londen), vernieuwingen in de portretkunst introduceerde. In Nederlandse musea zijn van Jonson van Ceulen ruim twintig eigenhandige schilderijen aanwezig uit de periode na 1643, toen hij definitief naar Nederland was teruggekeerd. Uit de vijfentwintigjarige Engelse carrière van de, in zijn tijd zo invloedrijke en gerenommeerde, portretschilder bevond zich in Nederlands openbaar kunstbezit tot dusver geen enkel schilderij. De verwerving van de portretten van het echtpaar Thielen-De Fraeye brengt daar nu verandering in, waarbij de beide schilderijen bovendien worden beschouwd als topstukken uit het Engelse oeuvre van de kunstenaar. Het museum toont de nieuwe aanwinsten op dit moment in de zomerpresentatie ‘Het Woord in de Gouden Eeuw’.


geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.