De Utrechter Patrick Pouw uit Hoograven presenteert vrijdag in Broese zijn debuutroman De Terugkeerling. Dit Utrechtse verhaal over radicalisering en identiteit is zijn eerste fictieboek, eerder schreef hij over hetzelfde onderwerp het non-fictie boek Salaam! “Te gek dat ik morgen het boek kan presenteren in de grootste boekwinkel van de stad.”
Drie jaar geleden begon het onderwerp al te spelen in het hoofd van Pouw: “Zou er in de aanloop naar de tiende sterfdag van Theo Gogh, ergens iemand in Utrecht in de voetsporen van Mohammed B. willen treden?”
Pouw studeerde literatuur in het Noord-Engelse Sheffield en is daarna lang werkzaam geweest in de journalistiek. Voor zijn eerdere boek Salaam! trok hij 13 maanden lang op met salafistische jongeren in Utrecht. Dit boek, gepubliceerd in 2008, werd in 2010 opgenomen in de Canon van de Journalistiek.
Hoewel hij erg van journalistiek en non-fictie houdt vond hij het heerlijk om nu een keer een roman te schrijven. “Mijn vorige boek is zo waarheidsgetrouw mogelijk opgeschreven. Daar kon ik mij weinig vrijheid veroorloven. Bij mijn nieuwe boek is dit heel anders, hier kon ik verzinnen wat ik wilde zolang het verhaal maar geloofwaardig bleef. Het gaf me de vrijheid om zijpaden in te slaan en deze ook weer af te kappen. Dat beviel me goed.”
Kanaleneiland
De Terugkeerling gaat over de tot de islam bekeerde Bilal van Wijk, geboren als Pjotr in Nieuwegein. Hij is bezeten door één gedachte: 10 jaar na de moord op Theo van Gogh in de voetsporen treden van diens moordenaar Mohammed B. De tweede hoofdrolspeler is Mohammed el Amrani, die opgroeit in Kanaleneiland. Enkele weken voor 9/11 weet hij het betonnen getto dat hij zo haat te ontvluchten om in Manchester literatuur te gaan studeren. Na de moord op Van Gogh keert hij terug naar Nederland om voor de AIVD moslims te schaduwen. Dat voert hem – bitter en teleurgesteld – terug naar de wijk waar hij opgroeide.
“Het boek gaat over identiteit, en opgroeien in een stad zoals Utrecht. Het boek behandelt vragen als: wie ben ik, waar kom ik vandaan en wat vinden mensen van mij?”, vertelt Pouw. Vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur is de boekpresentatie in Broese. Pouw: “Daar heb ik erg veel zin in, iedereen is welkom.”
geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.