‘Turf’: het leven vastgelegd in turfstreepjes | De Utrechtse Internet Courant ‘Turf’: het leven vastgelegd in turfstreepjes | De Utrechtse Internet Courant

‘Turf’: het leven vastgelegd in turfstreepjes

‘Turf’: het leven vastgelegd in turfstreepjes

Bij Genootschap Kunstliefde aan de Nobelstraat vindt komend weekend de tentoonstelling ‘Turf’ plaats. Schrijver David Mulder voerde van 1 januari tot 31 december 2011 een krankzinnig kunstproject uit. Een jaar lang hield hij al zijn dagelijkse handelingen bij. Hoe vaak hij douchte, hoe lang hij sliep, wat hij at… alles. Dat resulteert in een tentoonstelling in Kunstliefde op 5, 6 en 7 oktober. 

David Mulder is een Utrechtse schrijver die na drie romans eens een heel andere kunstvorm wilde uitproberen. ‘Deze vorm van conceptuele kunst vind ik intrigerend. En de raakvlakken met schrijven zijn ook groot. Net als een roman is dit een langdurig project, waarin de ingrediënten zich langzamerhand opstapelen. Het is aan mij om ze te rangschikken en er context aan te verlenen, zodat ze betekenisvol worden.’ Mulder wil met ‘Turf’ de moderne mens een spiegel voorhouden. Volgens hem zorgen sociale media als Facebook en Twitter ervoor dat gebruikers steeds ongegeneerder worden in het delen van hun dagelijkse beslommeringen. ‘Internetgebruikers voelen meer en meer de noodzaak om zich te profileren. Er zijn mensen die via verschillende kanalen verslag doen van elke scheet die ze laten. Ze publiceren een constante stroom aan informatie en spelen daarmee een soort CNN van hun eigen leven. ‘Turf’ is een uitvergroting van die tendens.’

De kiem voor dit kunstwerk ligt in Mulders kindertijd. Zijn vader legde vroeger databestanden aan van al zijn hardlooptijden. Hij liep decennia lang om de dag En perste een duizelingwekkende hoeveelheid cijfers in dunne kolommen op de velletjes van zijn zakformaat notitieboekjes. ‘Als kind bladerde ik vaak door die pagina’s. De veelheid aan hardlooptijden bracht me bijna in trance. Ik zocht patronen en probeerde achter de onberispelijkheid van de getallen de contouren van een echt mensenleven te ontdekken. Het kan niet anders dan dat dit de oorsprong is geweest van dit Turfproject.’

De tentoonstelling vindt plaats op 5, 6 en 7 oktober bij Genootschap Kunstliefde aan de Nobelstraat 12a in Utrecht. De openingstijden zijn vrijdag 5 oktober van 13.00-22.00 uur met de officiële opening om 17.00 uur, zaterdag 6 oktober van 10.00 tot 20.00 uur en zondag 7 oktober van 13.00 tot 20.00 uur.

Tekst: Mariël Oolthuis

geen Reacties

Reageren

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

Plaats een reactie

Lees voor u reageert onze algemene voorwaarden. Alle reacties worden vooraf gemodereerd. Uw IP adres is geregistreerd (wordt niet gepubliceerd).