De gemeenteraad van Utrecht heeft afgelopen week de Subsidie uitvraag Vernieuwend Welzijn vastgesteld. Aan de hand hiervan kan elke organisatie subsidie aanvragen voor welzijnswerk. Daarbij valt te denken aan algemeen maatschappelijk werk, sociaal makelaarschap of het sociaal beheer van welzijnsaccommodaties. GroenLinks-raadslid Jamila Hamid noemt het een belangrijke stap richting de zo gewenste Civil Society.
De uitvraag komt voort uit het gemeentelijke beleid ‘Vernieuwend Welzijn’ dat per 1 juli 2013 wordt ingevoerd. Daarin wordt het welzijnswerk in Utrecht op een nieuwe manier georganiseerd met twee belangrijke kerntaken. Het versterken van het zelf organiserend vermogen van de samenleving (Civil Society) door ondersteuning door het Sociaal Makelaarschap en het vergroten van de zelfredzaamheid door het bieden van informatievoorziening en cliëntondersteuning. Deze twee kerntaken van Vernieuwend Welzijn zijn leidend voor het nieuwe organisatiemodel. In de huidige opzet worden de twee kerntaken door één en dezelfde partij uitgevoerd. In de nieuwe uitvoeringsnota is vastgesteld de twee kerntaken afzonderlijk van elkaar te organiseren, omdat ze een zeer verschillend karakter hebben. De ondersteuning van en informatievoorziening richting cliënten heeft als doel laagdrempelige en toegankelijke steun te bieden aan Utrechters die dat nodig hebben om hiermee zelfredzaamheid te versterken en het sociaal isolement te verminderen. Het Sociaal Makelaarschap is daarentegen gericht op het versterken van het zelf organiserend vermogen van individuen en groepen zoals gebeurt in een Civil Society.
‘GroenLinks ziet de vernieuwing in het welzijnswerk als een belangrijke stap in het betrekken van de Utrechter bij zijn buurt. Beter benutten van sociaal kapitaal betekent mensen meer verantwoordelijkheid geven en betrekken bij de realisatie van verschillende initiatieven in de stad. Er wordt meer nadruk gelegd op het zelf reddend en zelf organiserend vermogen van mensen. Maar dat betekent niet dat iedereen het zelf maar moet uitzoeken. Het is belangrijk dat in de Subsidie uitvraag is voorzien in de ondersteuning van de mantelzorgers, zodat ook ze deze waardevolle taak kunnen blijven uitvoeren’, aldus Hamid. Zij diende een amendement in waardoor borging en continuering van de opgebouwde netwerken, ervaringen en expertise van de huidige wijkwelzijnsorganisaties in de subsidie uitvraag werd vastgelegd. ‘De netwerken en ervaringen kunnen alleen geborgd worden als dat verwerkt is in de beoordelingscriteria. Daarom hebben we hier een wijzigingsvoorstel voor ingediend.’ Het amendement werd aangenomen.
Ook heeft GroenLinks er voortdurend voor gepleit om in de vernieuwing ook oog te hebben voor de diversiteit in de stad, mensen met een niet-Nederlandse afkomst, mensen met een beperking of GGZ problematiek en ouderen moeten zonder hoge drempels gebruik kunnen maken van de voorzieningen. Die voorwaarden zijn in de Subsidie uitvraag opgenomen. Organisaties die aan de uitvraag voldoen kunnen subsidie krijgen voor de uitvoering van het beleid. Als de subsidie toegekend wordt, kunnen zij vanaf 1 juli 2013 aan de slag.
geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.