
Kijken, Denken, Doen
In Utrecht staan allerlei standbeelden, maar voor wie of wat staan deze beelden eigenlijk? In deze rubriek vertellen we de verhalen achter de standbeelden in de stad.
Voor het hoofdkantoor van de Rabobank aan de Croeselaan staat een opvallend kunstwerk van Utrecht: ‘‘Kijken, Denken, Doen’’ van beeldhouwer Eric Claus. Het bronzen beeld werd in 1992 onthuld en bestaat uit drie paardenhoofden die hoog boven de grond op een granieten zuil zijn geplaatst. De hoofden rusten op gestileerde paardenlichamen die als reliëfs zijn vormgegeven. Met een hoogte van ongeveer tien meter is het werk niet te missen voor voorbijgangers.
Drie paarden
Wie goed kijkt, ziet dat de drie paardenhoofden ieder een eigen houding hebben. Het eerste paard kijkt recht vooruit en staat voor kijken: het observeren van wat er om je heen gebeurt. Het tweede paard verbeeldt denken: het analyseren en afwegen van informatie. Het derde paard, met zichtbaar aangespannen spieren, symboliseert doen: het daadwerkelijk in actie komen.
Op de reliëfs onder de paardenhoofden zijn Romeinse cijfers en pijlen aangebracht. De cijfers verwijzen naar de drie onderdelen van het werk, terwijl de pijlen de samenhang tussen kijken, denken en doen benadrukken.
Visitekaartje
Het kunstwerk werd speciaal ontworpen voor het nieuwe Rabobank-hoofdkantoor aan de Croeselaan. De bank zocht destijds naar een nieuw beeldmerk dat de organisatie kon vertegenwoordigen. Kunstenaar Eric Claus koos voor paarden, een krachtig en herkenbaar symbool. Het beeld moet volgens Claus fungeren als het visitekaartje van de bank.
Nog altijd vormt het kunstwerk een markant herkenningspunt in het stationsgebied. Veel Utrechters kennen het simpelweg als ‘de drie paardenhoofden’, maar achter het beeld schuilt een duidelijke boodschap: eerst kijken, dan denken en pas daarna doen.a