Het Rijk voert per 1 januari nieuwe regels in voor het verhuren van sociale huurwoningen: het passend toewijzen. Dit betekent dat 95% van de huurwoningen die worden verhuurd aan huishoudens onder de huurtoeslaggrens, een huur moeten hebben onder de aftoppingsgrenzen van de huurtoeslag. Met deze nieuwe wetgeving verandert vanaf 1 januari ook het verhuurbeleid van woningcorporaties.
Het nieuwe verhuurbeleid houdt voor Utrecht in dat huishoudens met een laag inkomen in het vervolg geen dure sociale huurwoningen kunnen huren. Zo laat het Regioplatform Woningcorporaties Utrecht (RWU) weten. Op deze manier gaat de betaalbaarheid van het wonen voor deze huishoudens erop vooruit. Omdat er op dit moment een gebrek is aan goedkope sociale huurwoningen gaan woningcorporaties zich inspannen om meer goedkope huurwoningen aan te bieden.
4.000 woningen tekort
Begin dit jaar publiceerde SP Utrecht het rapport ‘Huur te duur’, waarin te lezen viel dat verhuurders vaak de maximale huurstijging door voeren. Hierdoor is het voor veel huishoudens elke maand een kwestie van overleven, omdat ze eigenlijk boven hun budget huren. De partij wil mede hierom dat er in de provincie 20 miljoen wordt vrijgemaakt om de sociale woningbouw aan te jagen. “Alleen al in de stad Utrecht werd eerder dit jaar een tekort aan sociale huurwoningen becijferd van 4.000 stuks in 2019. Dat was voor het op gang komen van de vluchtelingenstroom, die ongetwijfeld een tot een nog grotere vraag zal leiden.”
Portaal
Niet alle corporaties gaan op dezelfde manier de nieuwe regelgeving invoeren. Zo blijft Portaal duurdere woningen aanbieden aan mensen met een laag inkomen, waar nodig verlagen ze de huur voor een huurder met een laag inkomen.
De nieuwe regels gaan aanstaande donderdag 5 november in. Dit komt doordat vanaf die datum geadverteerde woningen in principe pas vanaf 1 januari verhuurd worden. Mocht de woning nog voor die tijd verhuurd worden, dan gelden de oude regels.
Gekoppelde berichten
Onderzoek SP Utrecht: huurders sociale huurwoningen trekken woonlasten niet meer
Steeds meer huurders van sociale huurwoningen trekken hun woonlasten niet meer. Dat blijkt uit een…
1 Reactie
ReagerenWaarom voert Portaal de nieuwe regelgeving niet in?