Roltrappenfiasco Utrecht Jaarbeursplein: al 800.000 euro aan onderhoudskosten

Archieffoto Roltrappen Jaarbeursplein: Marlot van den Berg / DUIC
Archieffoto Roltrappen Jaarbeursplein: Marlot van den Berg / DUIC

De vier roltrappen bij het Jaarbeursplein gaan inderdaad, veel eerder dan gepland, vervangen worden. De gemeente heeft sinds 2016 al zo’n 800.000 euro aan onderhoudskosten betaald. Nu moeten er nieuwe roltrappen komen, die minder vaak kapot gaan. Dit laat de gemeente weten op vragen van de volledige gemeenteraad.

De aanleg van de roltrappen begon in 2011 en zijn eind 2012, en begin 2013 zijn ze in gebruik genomen. De oplevering aan de gemeente gebeurde pas in 2016. Er zijn altijd problemen geweest met de roltrappen.

Buitenlucht

Al eerder werd geconcludeerd dat zowel het onderhoud als de schoonmaak slecht werd uitgevoerd. Ook menen deskundigen van Movares dat de roltrappen helemaal niet geschikt waren voor het gebruik in de buitenlucht en dat ze verkeerd geplaatst zijn.

De gemeente is het overigens niet met alle conclusies uit het onderzoeksrapport van Movares eens en noemt het vooral een combinatie van factoren waarom de roltrappen zo vaak kapot gaan. De leverancier van de roltrappen heeft ook een hoop gedaan om de techniek te verbeteren en onderdelen te vervangen. Daarom stelt de gemeente het bedrijf niet aansprakelijk.

Er zijn een hoop herstelwerkzaamheden geweest, maar de problemen bleven aanhouden. Ook vandalisme, onjuist gebruik en stof van bouwplaatsen in de omgeving maken de roltrappen storingsgevoeliger. Dit alles heeft de gemeente doen besluiten om de roltrappen te gaan vervangen.

Kosten

De onderhoud- en herstelkosten werden tot eind 2015 door de aannemer betaald. Daarna moest de gemeente de portemonnee trekken. Geschat wordt dat dit per jaar minimaal 200.000 euro kostte, vanaf 2016 tot eind 2019 dus al een totaal van 800.000 euro. Deze hoge kosten zijn ook de aanleiding om nieuwe roltrappen aan te schaffen.

De gemeente hoopt in 2022 vier nieuwe exemplaren te hebben. Er moet nog een aanbesteding komen.

De andere roltrappen in het stationsgebied zijn steviger, korter en vanaf het begin beter onderhouden. Daar zijn dan ook veel minder klachten over.