AI moet helpen wachttijd op Utrechtse SEH te verkorten: ‘Er zit nog potentie in’

Het startmoment van de pilot met de opnamevoorspeller, twee jaar geleden
Het startmoment van de pilot met de opnamevoorspeller, twee jaar geleden Geeske Stoker-Dijkman

Een AI-systeem dat artsen op de Spoedeisende Hulp van het St. Antonius Ziekenhuis moet helpen om eerder te bepalen welke patiënten opgenomen moeten worden, krijgt een tweede kans. De zogenoemde Opnamevoorspeller levert tot nu toe gemiddeld vijf minuten tijdwinst op. Dat is minder dan de gehoopte tien minuten, maar volgens de makers is er genoeg potentie om ermee door te gaan.

De Opnamevoorspeller draait inmiddels twee jaar op de Spoedeisende Hulp. Het systeem analyseert iedere vijf minuten de beschikbare patiëntgegevens en berekent hoe groot de kans is dat iemand in het ziekenhuis moet worden opgenomen. Komt die kans boven de vijftig procent uit, dan kan de patiënt alvast worden aangemeld bij de opnamecoördinator en kan een bed worden voorbereid.

Het doel daarvan is om patiënten sneller door de SEH te laten stromen en wachttijden te beperken. De druk op de spoedeisende zorg neemt volgens de ontwikkelaars namelijk toe, terwijl de beschikbare capaciteit beperkt is.

Artsen moeten nog wennen

In de praktijk blijkt het invoeren van de technologie ingewikkelder dan vooraf gedacht. Volgens SEH-arts Marleen Vreeburg zijn artsen terughoudend om op basis van de voorspelling alvast een opname aan te vragen. Dat kan immers betekenen dat later blijkt dat een patiënt toch naar huis kan.

Vreeburg ziet daarin juist een van de punten waarop nog winst te behalen is. Volgens haar is het niet per se problematisch als een bed uiteindelijk niet nodig blijkt. Ze vindt daarom dat het systeem langer de kans moet krijgen om onderdeel te worden van de dagelijkse werkwijze op de SEH.

Onderzoekers winnen prijs

Ondanks de tegenvallende tijdwinst levert het project ook nieuwe inzichten op. Onderzoekers Yvette van der Haas en Wiesje Roskamp van het St. Antonius volgden de ontwikkeling van de Opnamevoorspeller. Zij presenteerden hun onderzoek begin oktober tijdens een conferentie over AI en menselijke interactie in de zorg en ontvingen daar de prijs voor ‘Best paper’.

Volgens Van der Haas heeft het onderzoek vooral laten zien dat de invoering van AI in de zorg complexer is dan gedacht. De opgedane kennis kan volgens haar helpen bij de introductie van andere AI-toepassingen binnen het ziekenhuis.

De Opnamevoorspeller blijft voorlopig dus actief op de Spoedeisende Hulp. Het St. Antonius hoopt dat het systeem, wanneer het een beter onderdeel wordt van de dagelijkse werkwijze, alsnog voor meer tijdwinst kan zorgen.