De politiek partij Student & Starter verliest een zetel in de Utrechtse gemeenteraad. Eerder werd namelijk al bekend dat fractievoorzitter Esma Kendir zou opstappen en nu is duidelijk dat niet Ruben Snijder, maar Victor Paalman haar plaats inneemt. Paalman kiest er tegelijkertijd voor om onder een andere vlag verder te gaan.
Student & Starter verliest zetel na vertrek van fractievoorzitter Esma Kendir

Het is gebruikelijk binnen Student & Starter om te wisselen van raadsleden. “Zo zorgen we voor een frisse blik en meer toegankelijkheid voor jonge mensen om deel te nemen aan de lokale politiek”, aldus partijvoorzitter Melanie Pieper. Student & Starter droeg commissielid Ruben Snijder aan, maar oud-lid Victor Paalman stond hoger op de kieslijst. Daarom heeft hij meer recht om de zetel te bekleden.
Paalman is naar eigen zeggen al ruim een jaar geleden bij de partij vertrokken. Dat hij zijn zetel nu opeist, is volgens partijvoorzitter Pieper dan ook niet volgens de normale gang van zaken: “Dit wisselsysteem is een kernprincipe van onze partij. Door het schenden van deze afspraak is Victor namens Student & Starter niet welkom bij onze fractie. Dat hij ervoor kiest om toch de zetel in te nemen, vinden we een miskenning van de kiezers van Student & Starter.”
De regeling is bedacht om te zorgen voor een frisse blik en meer toegankelijkheid voor jonge mensen om deel te nemen aan de lokale politiek. Alle kandidaten van de partij zouden voor de verkiezingen op de hoogte zijn geweest van het systeem en hun steun hiervoor hebben betuigd.
Reactie Paalman
Paalman schrok naar eigen zeggen flink van de aanstelling omdat hij al een tijd geen lid meer was van Student & Starter en het hoofdstuk had afgesloten. Maar na de schrik is hij naar eigen zeggen gaan nadenken. “Ik had al een jaar lang niks van Student & Starter gehoord en schrok toen ik hoorde dat ik was benoemd. Voor mezelf heb ik toen een afweging gemaakt tussen mijn zetel afgeven aan een partij die al meer dan een jaar geen contact met me heeft gezocht en waar ik niet compleet achtersta, en de verantwoordelijkheid naar iedereen die specifiek op mij heeft gestemd. Na gesprekken heb ik toen een conclusie getrokken en voor dit laatste gekozen.”
Paalman laat daarbij weten een nieuwe partij op te richten die ‘jong, progressief en vol ambitie’ zal zijn. Zelf zegt Paalman nu op zoek te gaan naar Utrechters die vorm kunnen geven aan de partij en samen te starten aan ‘het begin van een ongelofelijk avontuur’. Hij sluit samenwerken met Student & Starter naar eigen zeggen niet uit.
Pieper van Student & Starter zegt tot slot het volgende: “Wij hebben een sterk fractieteam en een enorm betrokken vereniging die zich allen scharen achter ons raadslid en de wethouder. Zo kunnen we ook met één zetel in de gemeenteraad ons geluid stevig laten horen.”
Opmerking: In een eerdere versie van dit artikel stond dat Victor Paalman meer recht zou hebben op een zetel vanwege het feit dat hij meer stemmen heeft gekregen dan Ruben Snijder. Echter, deze bewering was onjuist. Volgens de Nederlandse kieswet wordt het recht op een zetel bepaald op basis van de volgorde van de kandidatenlijst zoals ingediend tijdens de verkiezingen. Het aantal ontvangen stemmen is pas relevant als de drempel voor een voorkeurszetel is overschreden. Wanneer een kandidaat deze drempel niet heeft bereikt, heeft het aantal stemmen geen invloed op het recht op een zetel. Paalman had recht op de zetel omdat hij hoger op de lijst stond, niet vanwege het aantal stemmen. Bovendien waren er meerdere andere kandidaten op de lijst van Student & Starter die meer stemmen hadden gekregen dan Paalman.



