Aan de Europalaan 44 komt er per 2028 definitief een opvanglocatie voor 385 asielzoekers. Zij mogen hier maximaal 15 jaar wonen. Het oude kantoorpand wordt op dit moment al gebruikt als opvanglocatie; tot januari 2027 worden hier 200 asielzoekers opgevangen. De gemeenteraad besloot dat op deze locatie mag worden afgeweken van het Utrechtse maximum van 300 asielzoekers.
De opvanglocatie aan de Europalaan is een aanvulling op de asielopvangcapaciteit van Utrecht; de 590 plekken aan de vaste opvanglocatie aan de Joseph Haydnlaan en de andere tijdelijke opvanglocaties verspreid over de stad. De verwachting is dat de eerste asielzoekers in het begin van 2028 op de locatie aankomen.
Wethouder Rik van der Graaf legt uit dat asielzoekers – door de tekorten in asielopvang – vaak terechtkomen in dure, tijdelijke noodvoorzieningen die niet bedoeld zijn voor een langdurig verblijf. “Dit soort opvanglocaties dragen niet bij aan rust en het (her)opbouwen van een leven en deelname aan de maatschappij. Door duurzame opvanglocaties te realiseren, bieden we passende huisvesting die voldoet aan de eisen van het COA, maar ook aan onze Utrechtse werkwijze Plan Einstein.”
Plan Einstein
Het idee van Plan Einstein is dat azc-bewoners vanaf dag één van hun verblijf direct in contact komen met (buurt)bewoners. Dit contact vindt plaats via activiteiten en cursussen, zoals Nederlands, Engels of ondernemerschap. Ook de buurtbewoners kunnen gebruikmaken van deze ruimtes, activiteiten en cursussen. Doordat de azc-bewoners mee kunnen doen aan de activiteiten, blijven ze zich, terwijl hun aanvraag voor verblijf loopt, ontwikkelen voor hun toekomst.
Merwedekanaalzone
De opvanglocatie aan de Europalaan maakt onderdeel uit van de Merwedekanaalzone. De definitieve ontwikkeling van dit gebied zal pas op de langere termijn plaatsvinden, waardoor het oude kantoorpand aan de Europalaan maximaal 15 jaar beschikbaar is en daarom als opvanglocatie is gekozen. Voorlopig blijft de locatie nog in gebruik als tijdelijke opvang.
Gemengde reacties bij omwonenden
Het idee van een duurzame opvang zorgde eerder al voor gemengde reacties. Volgens de gemeente maken bedrijven zich zorgen om de veiligheid, maar zien ze ook kansen. In gesprekken met de gemeente hebben bedrijven en ontwikkelaars hun zorgen geuit over de veiligheid en over de beeldvorming van het gebied. Toch zien ze volgens de gemeente ook mogelijkheden voor samenwerking.
Ook met omwonenden is gesproken, tijdens een inloopavond met de gemeente, het COA en maatschappelijke organisaties. De bewoners zijn volgens de gemeente vooral nieuwsgierig naar de plannen voor duurzame opvang. Ook waren enkelen geïnteresseerd om in de toekomst mee te kunnen helpen op de locatie.
Gekoppelde berichten
Gemengde reacties op plannen voor vaste asielopvang Europalaan in Utrecht
Het plan voor van de gemeente om de tijdelijke asielopvang aan de Europalaan permanent te…
Tijdelijke opvanglocatie in Utrecht wordt mogelijk tot 2043 verlengd
De gemeente Utrecht is voornemens om samen met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) de…
Tijdelijke opvanglocatie voor 130 asielzoekers aan Europalaan in Utrecht
In het kantoorpand aan de Europalaan 44 in Utrecht komt een tijdelijke opvanglocatie voor asielzoekers.…
20 Reacties
ReagerenBen benieuwd hoeveel (tijdelijke) starters studenten woningen hier in gevestigd hadden kunnen worden. Ook benieuw wanneer de gemeente utrecht werk gaat maken voor het realiseren van zelfstandig wonen voor jongeren en studenten en voor de inwoners van utrecht die al jarenlang op een wachtlijst staan.
Goed idee! Allemaal welkom terwijl de gemeente de zaken totaal niet op orde heeft rond de hier nu al verblijvende instroom.
https://www.rtvutrecht.nl/nieuws/3969347/vechtpartijen-intimidatie-en-overlast-rond-nieuwkomersschool-overvecht-de-kop-ingedrukt-zeer-kwetsbare-groep
Utrecht gaat ten onder aan de idealen van het links-elitaire gedeelte binnen de raad. Zij die in de rijke bubbel verblijven maar ondertussen de last die met hun idealen meekomt buiten de eigen bubbel plaatst. Utrecht mag als zelfverklaard mensenrechtenstad wat vaker naar de mensenrechten van de burgers in eigen stad kijken in plaats van ons op te zadelen met meer mensen die de westerse normen en waarden niet snappen en/of willen volgen.
Mocht er dan toch een keuze worden gemaakt? 385 Oekraïners die de vertaling binnen onze (van oudsher christelijke) cultuur wel kunnen maken zijn wat mij betreft van harte, en in ruime mate, welkom.
Goed beleid, al die tijdelijke, dure oplossingen wens je niemand toe en maakt mensen, die meestal traumatische ervaringen achter de rug hebben, doodmoe en nog ongelukkiger.
@Elsje
Degenen die traumatische ervaringen hebben , zich geïntimideerd en onveilig voelen zijn de burgers.
De meeste die hier belanden komen uit veilige landen ,hebben binnen de kortste keren een strafblad waar een encyclopedie een foldertje bij is.
De burgemeester heeft al den haag hulp gevraagd omdat zelfs de politie niet veilig meer is.
Ze ondermijnen het gezag en doen en laten wat zij zelf willen .
Dit zijn allemaal feiten die uit de media worden gehouden om mensen een mening te laten vormen zoals jij doet.
Wat moeten we met deze figuren en waar moeten ze ze laten en wie gaat dat allemaal moeten bekostigen?
Dit gaat nooit goed aflopen daar kan je vergif op innemen.
Utrecht heeft a) haar prioriteiten niet op orde en b) haar zaken niet op orde en C) heeft beide al vele jaren niet op orde.
Maar ze schuift dat eigen politiek bestuurlijk falen standaard af op Den Haag en, wil altijd maar meer geld van Den Haag en burgers omdat gratisgeld in de elitaire deugbubbel alle problemen oplost.
Problemen die in de realiteit helemaal niet met geld zijn op te lossen en zelfs door geld worden veroorzaakt want gratis geld bestaat niet…
Intussen is er in Den Haag de zoveelste merkwaardige post-verkiezingen stoelendans gaande waaruit blijkt dat de gevestigde macht de democratie schoffeert. Doen ze ook al jaren, maar het begint nu echt een wel heel genant ondemocratische vertoning te worden.
@Elsje
in de praktijk valt dat reuze mee, trauma moe en ongelukkig haha, ik zie ze vrolijk op fatbikes lol maken, terwijl ze van top tot teen in merkkleding rondrijden, bij azc ooginal
@Utrechter en @Bill, Als rasechte Utrechter vind ik dat Utrecht zich juist al heel sterk maakt voor de eigen inwoners. De stad is er de laatste 25 jaar alleen maar mooier, gezonder en prettiger op geworden. Dat de woningbouw stil ligt, kun je het stadsbestuur niet verwijten: wel de rechtse politici in Den Haag die veel luchtkastelen bouwen maar niks waar maken. Ben overigens benieuwd wat jullie zelf doen om de stad een beetje leuker te maken, maar vrees dat ik het antwoord al weet.
Mooie ontwikkeling dat er een permanente locatie komt en Plan Einstein doorgezet wordt, een aanpak waarin asielzoekers en Utrechtse starters samen wonen, werken en leren. Van azc naar abc (asielbuurtcentrum).
Alle mensen die klagen dat de opvang zo duur is, dat komt nu precies omdat er steeds dure tijdelijke opvanglocaties gehuurd moeten worden. Een vaste opvang is stukken goedkoper, beter voor de buurtbewoners (want er is veel meer en betere begeleiding en toezicht mogelijk) en beter voor de op te vangen asielzoekers. Heel goed dus dat dit gerealiseerd wordt. Hopelijk snel nog een paar zodat we helemaal af zijn van alle tijdelijke locaties.
@Utrechter Volgens mij is Utrecht rijk genoeg om *en* voor studenten wat te doen *en* ook vluchtelingen op te vangen.
@Bill Wat een eenzijdige focus. Dat domme frame alsof iedere vluchteling eigenlijk maar een soort van vreemd crimineel wezen is. Zijn gewoon mensen, hoor. Alleen hoor je niks over alle statushouders die keihard bezig om de taal te leren, elk baantje dankbaar met twee handen aanpakken en zich een slag in de ronde slaan om al die gekke Nederlandse gebruiken te snappen (kroketten kunnen wel als lunch, maar bitterballen niet, ga er maar aan staan). Tsja, dat is ook geen nieuws, uiteraard. Maar een veilige lander die overlast veroorzaakt, die komt in de krant.
(Een beetje zoals de voetbalsupporter. Degenen die met hart en ziel achter hun cluppie staan, of het nou goed gaat of slecht, halen het 8-uur journaal niet. Maar degenen die een rookbom afsteken en een bus slopen, die zie je wel..)
Er is weinig te beleven op die Kanaleneiland-Zuid locatie. De eindeloze verveling zal er dan ook snel toeslaan. De oplossing is natuurlijk de tram die daar voor de deur stopt. Dus snel naar het Stationsplein, Hoog Catharijne en de rest van de o zo bruisende Utrechtse binnenstad. De rest mag u zelf invullen.
Gelukkig hebben we woonruimte genoeg voor de eigen inwoners, studenten en daklozen…
Aan de ( linkse) reacties is nog steeds te merken dat men totaal geen idee heeft wat men in huis haalt!
“Vluchtelingen” voornamelijk mannen ( laten jullie je vrouw en kinderen achter in een oorlog?) die toevallig allemaal hun paspoort kwijt zijn. Genoeg uitzendingen op tv geweest waar je zag hoe deze gasten naar Europa/Nederland komen!
Verder heb ik wat kijktips om te laten wat voor ” verrijking” deze nieuwe mensen voor Nederland zijn: Opsporing Verzocht, Overtreders, en dichter bij huis….Bureau Utrecht.
Tip: neem er zelf wat in huis!
Had liever remigratie gezien. Het falende asielbeleid zorgt voor verschraling en verpaupering van dit land
@Peter Utreg
Heb beetje moeite om je gedachtenlijn te volgen.
Dat stikstofprobleem waardoor de woningbouw al sinds 2019 keihard op slot zit, is een verzinsel van rechts om maar niet te hoeven bouwen?
Dat er nog geen heipaal de grond van de Rijnenburgpolder in is geramd voor die 60.000 betaalbare woningen terwijl dat al in 2015 had kunnen gebeuren, komt omdat rechts niet wil bouwen in de polder vanwege gesubsidieerde windmolens, gesubsidieerde zonneparken en gesubsidieerde hulptroepen voor bloemetjes en bijtjes?
@Alain
Je opmerking richting @Bill is standaard links whataboutism type ‘iedereen is een kansenparel’ waardoor er al 35 jaar geen grip op migratie is maar er wel een enorme onkostenpost is ontstaan.
Niemand heeft problemen met nieuwkomers die integreren en werken, Nederland heeft er namelijk heel van en kan ook niet zonder. Sterker nog, ze zijn een onderdeel van onze cultuur geworden.
Maar men heeft wel terecht problemen met nieuwkomers die niet willen integreren, niet willen werken maar wel van ons willen profiteren, en ons soms zelfs willen domineren. Echter, dat benoemen mag al vele decennia lang niet van links die in elke zandkorrel een kansenparel ziet.
Weet je hoe parels worden gemaakt? Uit pijn de pijn van de oester die niet van de grote zandkorrel in zijn schelp afkomt en uiteindelijk het loodje legt omdat die parel te veel ruimte inneemt.
, maar elke kansenparel die de afgelopen decennia op het schild zijn gehesen bleek uiteindelijk toch een zandkorrel te zijn.
Doen! Ik woonde hier 200 meter verderop en uit gemeentelijke stukken bleek dat bij ons toch al 90% een mix stemde van GLDDR66PVDD, dus go for it! Hier kunnen alleen maar mooie resultaten uit komen! 👌🏻
Heel goed en trots op ons stadsie
Ik bedoel te zeggen dat er ook zeker ruimte moet zijn voor mensen die huid en haard hebben verlaten door oorlog of vervolging..
Beste Bill, een echte Utrechter in hart in nieren die heeft oog voor de minst kansrijke in de samenleving! We hebben niet net voor niks St.Maarten gevierd! Daar is ons stads wapen op gebaseerd, delen met behoeftige.
Precies zoals we dat al eeuwen doen hier.
Wat fijn dat er iets meer zekerheid komt voor deze mensen die na zoveel trauma en ellende in onze mooie stad een plekje kunnen krijgen.
Voor alle klagers hier, ga op zoek in jezelf naar compassie voor je medemens