Het veelbesproken kunstwerk Intellectual Heritage van Maarten Baas hangt dan eindelijk aan de gevel van Bibliotheek Neude. Het heeft wat langer geduurd dan gepland, want het werk had er in 2020 al moeten hangen. Helemaal klaar is het overigens nog niet. De verlichting van het kunstwerk moet nog ingeregeld worden, dat kan ook nog wel een paar dagen duren.
Onder toeziend oog van Maarten Baas is het 8 meter hoge en 12 meter brede kunstwerk met behulp van twee kranen, enkele hoogwerkers en een ladder opgehangen. Het werk is veelbesproken, er zijn liefhebbers en mensen die het maar niks vinden.
Tekst gaat verder onder afbeelding
Baas wil met Intellectual Heritage het contrast laten zien. Het kunstwerk verbindt de drukte van de stad en het plein met horeca, festivals en vrolijkheid met de rust en het ingetogene dat een bibliotheek uitstraalt.
Tekst gaat verder onder afbeelding
De plaatsing van het kunstwerk heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Het kunstwerk had in de tweede helft van 2020 al aan de gevel moeten hangen, maar het project kreeg met een hoop vertraging te maken. Onder meer door corona, maar het kunstwerk zorgde zelf ook voor een hoop discussie. De plannen werden wel doorgezet en na aanpassing van het lichtplan, kwam er ook groen licht van de gemeenteraad.
Tekst gaat verder onder afbeelding
Over licht gesproken, de verlichting moet nog ingeregeld worden. Dat gaat nog wel enkele dagen duren. Vanaf dan is het kunstwerk, met zijn Las Vegas-achtige stijl, neonlicht en kleurrijke, drukke vormen in volle glorie te zien. Daarbij moeten bewonderaars trouwens niet recht voor het kunstwerk staan, daar staat namelijk pontificaal een boom voor.

107 Reacties
ReagerenHet gebouw is nu de sokkel voor een kunswerk. De architect van het gebouw heeft dit nooit zo bedoelt. Voor dat geld hadden er ook bomen op de Neude gemogen.
Horror!
Weer getuigend van complete wansmaak!
Waar is de commissie van welstand?
Mag dit?
Ik zou het iets minder ingetogen en wat meer clichématiger maken, dat past veel beter bij Utrecht. Even bellen hierover?
Prachtig geworden! Een mooie opsteker voor de Neude.
Schitterend !
Een aanwinst en eyecatcher voor de stad.
Is er een bordeel gevestigd in het oude postkantoor ?
mijn god…😱
Kijk, met een grote boog er omheen. Het kunstwerk “Nederlandse Maagd in de tuin der provinciën” van Richard Roland Holst blijft gewoon in ere.
Ik vind het een mooi kunstwerk. Als het straks is verlicht komt het denk ik nog beter tot zijn recht. We houden vaak te krampachtig vast aan het verleden. En nu de Neudeflat slopen!
zelfs Jeff Koons had een ingetogener versie bedacht!
Ik vraag mij echt af welke Gemeentelijke commissie hier over gegaan is en van alle fantastische ideeën en mogelijkheden om de omgeving te verrijken, uitgerekend dit afzichtelijke apparaat op een prachtig gebouw komt te hangen.
Ik denk dat je voor het geld wat dit gekost heeft aardig wat mensen die het lastig hebben te eten had kunnen geven.
Wat is kunst? Wat de gek er voor geeft,,,,,,,,
hangt binnen een maand verspreid over verschillende studentenhuiskeukens
Een scène uit de Nederlandse versie van ‘idiocracy’ waarbij alle bibliotheken zijn vervangen door casino’s
Gaaaaf!!
Leonardo da Vinci, Auguste Rodin, Rembrandt… stuk voor stuk zouden zij, hadden zij dit meesterwerk zelf mogen aanschouwen, beamen dat hun eigen werk hiermee totaal irrelevant is geworden.
ik fietste er vandaag een aantal keren voorbij, erg vet!
Als ik het gebouw was zou ik uit pure paniek terstond ineenstorten…
!$@##!%!@% Dit is crimineel!
Omg wat een kermis… Hopelijk is dit tijdelijk…
Het lijkt wel een kermisattractie. Afschuwelijk.
Gemeentelijke belasting met schofterige percentages verhoogd bezuinigingen op jeugdzorg enz enz en dan gaan de gemeentelijke belasting centen op aan deze kitscherige bagger werkelijk onbegrijpelijk.
Geinig.
Wansmaak. De statigheid van dit prachtige gebouw om zeep geholpen.
‘Welkom in het kinderspeelparadijs met ballenbak’.
De leeuwen bij de ingang huilen dikke tranen.
Kleurrijke toevoeging aan het gebouw. Weet niet of dat voor de eeuwigheid is, waarschijnlijk niet, maar vind het er voor nu wel geinig.
Nu wachten op de zoveelste herhaling van zetten in de comments hier. Kom op DUIC, we kunnen de 100 aantikken!
Ik vind ‘m hilarisch. Zo’n sober gebouw en dan zo’n ding erop
Hoera voor alle commissies die hier over vergaderd hebben en alle adviseurs. Na lang overleg is dit het geworden.
Verschrikkelijk… wat een wanstaltig ding op dat prachtige gebouw…
Het mooiste aan dit kunstwerk, vind ik, is dat je er met een hele grote boog omheen kan lopen – een paar straten verderop bijvoorbeeld 🙂
Sjeempie….
Zo versieren ze in het zuiden tijdens de carnaval.
Wansmaak ten top!
Begrijp nog steeds niet helemaal waarom de verplaatsing van een – niet van de straat zichtbaar – dakraam op mijn gemeentelijk monument werd afgewezen en dit wel is toegestaan op een rijksmonument. Daar zal je wel ambtenaar voor moeten zijn om te begrijpen.
En begin wel een beetje bang te worden wat er onder die steigers van de Domtoren vandaan komt. Neon knipper verlichting?
Aah gezeur. Eindelijk weer eens kermis op de Neude. Fijn toch?
Het carnaval is vroeg dit jaar. Dit prachtige gebouw verdient beter.
Had voor dat geld een aantal mooie bomen gekocht voor de Neude.
Lelijk!
Het is op zich een mooi kunstwerk maar het ontsiert het achtergelegen kunstwerk van August Zinsmeister. Nu we toch kunstwerken voor kunstwerken plaatsen betaal ik graag mee om een kunstwerk voor dat van Maarten Baas te plaatsen. Christo en Jeanne-Claude kunnen het kunstwerk van Baas helemaal inpakken. Gelukkig is het slechts 200 meter lopen naar een prachtig Zinsmeister gebouw aan het Janskerkhof waar al sinds de jaren zeventig een lichtbak naast hangt met daarop Woolloomoollooo. Daar komt intellectueel ook met plezier samen, is dat werk van Baas niet gewoon een slappe kopie?
Mooi, prachtig stuk! Vooral in de tijdgeest. Voor de komende 20 jaar top.
Afgezien of je dat kunstwerk mooi of lelijk vindt (en ja, ik vind het spuuglelijk); volgens mij is het not done om andermans kunstwerk te aan te passen, in dit geval het werk van de architect. Vreemd dat die Maarten Baas dat niet respecteert, want ik neem aan dat hij ook niet wil dat anderen aan zijn werk gaan rommelen (hoewel hij daar nu met goed fatsoen niet meer over kan/mag klagen).
Ziet er cool uit! Mooi contrast met de rest van dit (in de winter) grijze plein.
Gelukkig zullen toeristen in Utrecht waarschijnlijk denken dat dit tijdelijk is. Wij als Utrechters moeten er blijkbaar maar mee leren leven.
Maar het is toch mooi dat bomen de waardering krijgen die ze verdienen? Met name deze. Vooral als hij begint uit te botten.
Ik wist niet dat klooien met wordart/ windows 95/ 98 een ambacht was.
Verder prima, wat vrolijkheid, maar had het zo groot gemoeten (?), waardoor we het kunstwerk van de architect (ook een kunstenaar en een ambacht) niet meer goed zien? Met name het entreeontwerp valt weg.
Zijn er geen erven van de architect die hier eens wat reuring aan willen geven: kan en mag iemand zomaar het kunstwerk van een kunstenaar (de architect) aanpassen, wat Maarten Baas hier doet?
Dat ze dit kunst durven noemen .
Waarom wordt dit een kunstwerk genoemd? De ‘ontwerper’ noemt zichzelf een ‘designer’ (en dat klopt natuurlijk) en dus mag iedereen zich met ‘het ontwerp’ bemoeien c.q. afwijzen. De stad is toch van ons allemaal. “Design voorwerpen” kennen andere criteria als die voor ‘de kunst’. Het is irritant om het begrip ‘kunst’ te gebruiken om iets door een onwillige strot te duwen (“kunst is nu eenmaal kunst”). Het doet de echte kunst en de discussie daarover ernstig tekort.
Mijn eerste gedachte .?
Kermis
En nu de brand erin…
Dat zou nml. mooi aansluiten bij zijn eigen kunstvorm van het verbranden van klassieke kunst.
Zie: https://maartenbaas.com/products/where-there-s-smoke-1
“In de natuur is alles in beweging, waardoor er een zekere schoonheid ontstaat. Toch is het een heel menselijke neiging om dingen te houden zoals ze zouden moeten zijn en ze mooi te houden zoals ze oorspronkelijk waren.
Rook speelt met beide percepties van schoonheid.”
Nadat de stukken zijn verkoold, worden ze bewaard in heldere epoxyhars, waardoor ze stevig genoeg zijn om weer functioneel te worden.
In 2004 werkte Moss gallery in New York (VS) mee aan de Where There’s Smoke… serie: een verzameling designklassiekers van Rietveld, Gaudi, Eames, Sottsass en andere designiconen, verbrand door Maarten Baas.
Wat een schreeuwende lelijkheid aan zon mooi gebouw, architect J.Crouwel had dit een gruwel gevonden. Zie de beelden in het gebouw streng en ingetogen.
Geweldig! Prachtig stuk. Verwijst op een moderne manier wat er in dit gebouw gebeurt.
Dat had dit gebouw echt nodig, het was nog niet af….. Het zegt veel over de gemeentelijke instanties die dit wel OK vinden. Het valt op hoe sommigen schreeuwerige verlichte teksten in het stadsbeeld normaal of zelfs ‘gaaf’ vinden en hoe anderen dat juist helemaal niet vinden. Misschien wil de ontwerper van dit object die discussie een ‘boost’ geven, dat lukt dan aardig….. Wel jammer dat daar een monument voor wordt misbruikt, het had ook in de stationshal kunnen worden gehangen met iets andere ‘word art’, dan verpest je toch minder….
Afschuwelijk! Wansmaak! Ik neem voortaan wel de andere ingang.
Gauw weer afbreken.
Baas maakte ooit furore met het in de fik steken van een Rietveld stoel, hopelijk is de stroom in dit ding niet goed aangelegd zodat tie smelt, wordt hij mooier van.
Het kunstwerk doet de naam van de ontwerper ervan eer aan, want wat een baas ! Als ik het oude postkantoor was, zou ik zeker niet instorten, maar blij zijn met deze facelift, die mijn donkere en strenge trekken ineens veel vrolijker maakt, en voor mij persoolijk veel uitnodigender. De biep is ook niet alleen boeken, maar nog veel en veel meer, en dat weet dit kunstwerk uitstekend te verwoorden. Kortom, naar mijn mening een aanwinst voor Utrecht.
AAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRGGGGGGGGGGGGG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Persoonlijk had ik het kunstwerk liever gezien boven de nieuwe ingang van Tivolivredenburg maar vermoedelijk heeft de Adviescommissie Beeldende Kunst en Vormgeving (ABKV) hier een andere kijk op. Misschien is het een goed idee als de ABKV eens breed openbaart wat haar advies betreffende het kunstwerk is en wie weet zien de nu mopperende Utrechters het licht dan wel anders schijnen.
Walgelijk….
Het is nog afschuwelijker dan het mij werd voorgeschoteld!
Smakeloos!
Ohja…..Kan iemand mij vertellen, een journalist misschien, wat de kosten van dit ‘design’ zijn? Wat is het bedrag dat de raadsleden hebben gehoord?
Walgelijk, wat een kitsch. Alsof je voor een zuurstokkenkraam op de kermis staat.
Hoe is het toch mogelijk dat het blijkbaar onbestaanbaar is dat je ergens een keer gewoon met je tengels van afblijft. De architectuur van dit gebouw, of het je smaak is doet er in de architectuurgeschiedenis niet toe, is een icoon van de Utrechtse binnenstad dat gekoesterd zou moeten worden. Maar nee: we verkrachten de volledige pui met een object dat het niveau heeft van basisklas kunstacademie. Het hele centrum van Utrecht hangt al vol met levensgrote schreeuwende logo’s waarvan de meeste ook geen schoonheidsprijs verdienen. Akelig, maar het zij zo, dergelijke commerciele uitingen zijn blijkbaar niet te keren. Maar om nu te menen op een van de monumentale gebouwen van Utrecht een buitengewoon kinderachtige compilatie met gratuite oneliners (KAFKA!) van het in het hele centrum al aanwezige neongeweld op te moeten hangen, ik kan er met mijn verstand niet bij. De twee leeuwen zouden genoeg moeten zijn. De gedachte alleen al wat er met het budget voor deze blamage gedaan had kunnen worden om van de Neude een memorabel plein te maken. Ik schaam me kapot over zoveel respectloze onkunde van de beslissers.
Hoe kan je de idiotie van de (gevel)reclamewedloop effectief onder de aandacht brengen? Nou zo dus.
Je ziet het gebouw niet meer door deze schreeuwerige, aandachttrekkende dingen. Kunst? Nee! Kunst is gemaakt door de architect van het gebouw.
De ontwerper van de ufo op “de inktpot” had het wel begrepen.
Haha, ik vind het mooi. Utrecht is al een museum, dus dit werk kan er prima bij.
@Jos Stelling, ik snap u niet helemaal… U bedoelt dat dit geen kunstwerk genoemd mag worden omdat Maarten Baas een designer is? Of dat er andere criteria gelden voor kunst in de openbare ruimte? Hoe zit het met het werk van Ilya Kabakov aan uw eigen gebouw (Louis Hartlooper Complex)? Dat vind ik ook mooi, maar is dat dan kunst omdat de maker zich een kunstenaar noemt? Kunstenaar is bij mijn weten geen beschermd beroep. Groet Gert, kunstenaar.
Nou nog de kermis klanten met accordeon in huren Inc kermis op de Neude
Wat speelt zich toch af , in de hoofden van de adviescommissie
Wat een gruwelijk lelijk gedrocht. Is eventueel alleen maar geschikt boven de ingang van een kermisterrein, verder maar hopen dat het binnen no time kapot gaat en wordt weggehaald wegens een overmaat aan klachten. Lichtvervuiling, is dat niet zo’n dingetje waar de linkse partijen normaal gesproken zo op tegen zijn? Waarom nu dan goedgekeurd? Bah.
Ik schaam mij kapot als Utrechter! Wat is het doel van dit werk? Het kunstwerk sluit totaal niet aan bij de rest van het gebouw of de functie ervan. Wanneer iemand zich aangetrokken voelt om door deze onsamenhangende klont symbolen naar binnen te gaan, zijn er toch totaal verkeerde verwachtingen gewekt? Mensen die een boek willen lenen of willen studeren weten de bibliotheek toch wel te vinden. Het Postkantoor zou bekend moeten blijven om de originaliteit van het gebouw. Kunstwerk suggereert dat het gebouw opgefleurd of leuker gemaakt moet worden dan het is. Het verpest naar mijn mening het zien van de waarde van het gebouw. Als ik neon-pijlen en flikkerende lichten zou willen zien kan ik net zo goed naar de kermis gaan. Dit is pure rommel gemaakt met goedkope rommel materialen.
Past niet op dit mooie gebouw!!!!!
Wat een stuk schroot. Walgelijk. Crouwel draait zich om.
Kunst met een Las Vegas
achtige uitstraling,
hahahaha
Welkom in de gokmaatschappij
(ga binnenkort eens langsfietsen)
Dacht dat er lampjes in zaten.
Of knipperen die alleen in de avond en nacht.
Onverlicht is het best een saaie boel.
Hoezo heet dit intellectual heritage?
Intellectual deprivation is een betere benaming.
Als deze stationaire praalwagen om te lachen is, zou bovenop dit nijvere knutselwerk een Bibliotheek Neude op schaal de grap wel compleet maken.
Ben benieuwd hoe lang het duurt voordat de boom voor de ingang van de bieb is “verdwenen”.
beeld-edit opties in bijv een smartphone laat dezelfde beeldtaal en typografie zien, het probleem van dit kunstwerk is dat het spoedig gedateerd is, ik denk al over 4 a 5 jaar zelfs!
behoorlijk groot wanstaltig gevaarte, kan de redactie ook even avondfoto’s maken aub?
zodra boom ervoor blad heeft valt ie gelukkig minder op…
hopelijk maakt een valwindje een eind aan dit gedrocht
Toch weer kermis op de Neude…..
Het ding is nog behoorlijk gedateerd ook, meer iets voor de ingang van een winkelcentrum uit de jaren 70 in de provincie.
@ Gert Mombers: Ilya Kabakov noemt zich dan ook geen designer.(wellicht omdat in zijn werk elke praktische dienstbaarheid ontbreekt?). Waarom vindt u dit dan wel kunst? Als kunstenaar heeft u vast wel wat existentiële poëtische uitgangspunten. Ik heb kunst erg hoog zitten en is voor mij dan ook een levensvoorwaarde. Ik ben oprecht benieuwd naar uw kunst.
Ben even poolshoogte wezen nemen. Het voelt heel slecht om er onderdoor te lopen. Alsof je verplettert wordt onder een lawine van goedkope ideeën en loze kreten. Lawaai i.p.v. bezinning. Herrie i.p.v. denkruimte. Epileptische stuiptrekkingen krijg je ervan. Waarom moeten we dit visuele geweld opgedrongen krijgen? Waar is m’n metoprolol?!!
Het is, kortom, een schreeuwerige miskleun. Een sfeerbederver. Een rotding, een prul, een domme blamage, een schandvlek, een ontheiliging van een prachtig historisch gebouw.
Laten we een petitie starten om dit designprul heel vlug weer van de gevel af te trekken. Wie zet ‘m op poten, die petitie?
Sorry Maarten Baas, dit willen we niet.
De lijn tussen kunst en kliederen is nu wel helemaal vervaagd.
De ” kunstenaar ” van dienst zal wel tevreden zijn, veel reacties.
Dat zijn werk tot gesprek leidt is de eeuwige goedmaker, waarmee deze prutsers altijd wegkomen.
zo! Utrecht maakt gehakt vandaag.
@ Hans goed idee een petitie om het postkantoor van dit wanstaltige gedrocht te verlossen ik ga hem tekenen.
Het leuke van Utrecht is dat het een ‘stad ‘ is met dorpse allure .
Hopelijk dat de essentie van reacties hierboven , volgende week tot uiting mag komen in de stembusuitslag , want duidelijk is dat men ‘progressief ‘ toch niet past bij Utrecht .
Weer een bijdrage aan lichtvervuiling. Als bewoner van de binnenstad van Utrecht moet je soms de ogen dichtknijpen. Eindelijk die felle letters van ABN AMRO weg en dan dit er voor terugkrijgen, Geen kunst maar lichtvervuiling en verspilling. Jammer . .
Kijk ernaar en ontdek de overeenkomsten met het kneiterlinkse beleid. Prachtige ironie.
Lois je slaat de spijker op zijn kop. Pure verkrachting van het gebouw.
Wat een misplaatst gepruts weer, doet pijn aan de ogen.
Het kunstwerk doet nu al ‘zijn werk’
https://www.npostart.nl/WO_NTR_16001028
@Koel Hoofd 13:57
Spijker. Kop. Dat is ook exact de bedoeling. Het is geplaatst ómdat het zo lelijk en plat is.
Prachtig!
Is het waar dat er Librarys staat ipv Libraries?
@bureaulesswatts – Niet iedereen die zich onder het progressieve gedeelte van de bevolking rekent heeft dezelfde smaak wat betreft kunstwerken / decoratie / vormgeving.
Alsjeblieft, wég met dit rommelige, mislukte en wansmakelijke geval! Een petitie is een prima idee. Had de gemeente eerder moeten doen, had kosten bespaard.
@S – Oei, ook dat nog. Het lijkt er inderdaad op….
@S en BdV: Nee, dat is geen s maar gewoon een krul richting de onderstreping.
Lekker stoken is altijd een goed tijdverdrijf online. En zo lekker anoniem, als je onzin verkondigt kan niemand je erop aanspreken.
Past uitstekend. Neude e.o. is al een festivalterrein met grote terrassen, regelmatig festivals en optredens op Neude zelf en massa’s winkel- en uitgaanspubliek. Daar sluit dit naadloos bij aan.
Ga eerst eens een kijkje nemen, voordat u uw toetsenbord beroerd.
Onvoorstelbaar dat dit lelijke kunstwerk op het mooie oude postkantoor geplaatst mag worden!
Waar kan ik de petitie tekenen?
Hebt u een beroerd toetsenbord, Joris?
Wat een monsterlijk ding op dit prachtige monument. Gelukkig staat de boom over een tijdje vol in het blad en hoeven we er niet tegenaan te kijken.
ik moet eerlijk zeggen , dat toen ik er langs liep het minder wanstaltig was als ik in 1e instantie dacht.
blijf erbij dat ze het beter op het plein hadden kunnen zetten , het pand is echt mooi genoeg van zichzelf
Aardige versiering als het tijdelijk bedoeld is. Zware belediging van het monument als het blijft.
Doet als qua spanning met de omgeving denken aan de pyramides van het Louvre. Uitstekend contrast met de omgeving maakt dat het magnifieke gebouw nog beter tot uiting komt. Niet vergeten dat het daar nog niet zo lang geleden geleden gezellig terrasplein was, maar een lelijke taxistandplaats en parkeerterrein.
Ik snap de onderbuikwoede wel. Zo gaat het vaak met publieke kunst. Kabouter Buttplug werd ook eerst gehaat en wordt nu geliefd.
Geweldig leuk en vrolijk kunstwerk. Aanwinst voor de Stad!
Geweldig leuk en vrolijk kunstwerk. Aanwinst voor de Stad!