Een NSB-Museum? Na de walging komt de nuancering. “Het kan de waakzaamheid vergroten”

Afbeelding

“Hier komt geen museum”. Om misverstanden te voorkomen heeft kinderdagverblijf “Happienest” op de Maliebaan haar pand volgehangen met deze tekst. De Maliebaan en een NSB-museum, het was gisteren landelijk nieuws.

Omwonenden hadden donderdag een anonieme brief gekregen waarin de komst van een dergelijk museum werd aangekondigd. Een schande, een misplaatste grap, ziek. Dat waren de eerste reacties. Maar na de opwinding kwam ook de nuancering. Waar de anonimiteit van de afzender door iedereen werd veroordeeld, vonden sommigen dat een plek waar aandacht wordt besteed aan deze schandplek in de Nederlandse geschiedenis wel degelijk denkbaar. Er zou een waarschuwende werking van uit kunnen gaan. Of zoals advocaat Bernard Tomlow in een reactie op het bericht zei: “Zo’n museum kan misschien inzicht verschaffen hoe het mogelijk was dat bijvoorbeeld circa 61.000 joden uit Amsterdam afgevoerd werden.”

Historicus Chris van der Heijden is een voorstander van een serieuze expositie over de relatie tussen de NSB en de stad Utrecht. “Het zou een belangrijk historisch verhaal kunnen zijn.”

Lees hier de volledige reactie van Tomlow:

Anonieme schrijvers in Nederland vind ik engers. Maar het idee?Na je eerste reactie van afkeer,blijft het triggeren. Heeft zo,n museum een zinnige functie?In Slot Wewelsburg bij Paderborn is een SS-museum. De bedoeling is je inzicht in fascisme en daarmee je waakzaamheid voor nieuwe vormen daarvan te vergroten. Bijvoorbeeld huidige geweldsideologieen.Zeer actueel lijkt mij.Zo,n museum kan misschien inzicht verschaffen hoe het mogelijk was dat bijvoorbeeld circa 61.000 joden uit Amsterdam afgevoerd werden.Zoals iemand zei: “De eerste Duitser zag ik bij de grens”.

We zij benieuwd naar uw mening.

10f806ee75d2d7bf5c64dc04d9ce82a9

http://youtu.be/U_TvvrBwM5Q

06da078fd4f62545d83b71a5b86d17da a0b590d8668d10de091299cdc88aaecf

http://youtu.be/xh0COexk6Xw