De gifwolk die medio augustus bij BASF in De Meern ontsnapte is niet de eerste. In 2012 vond twee maal eerder een zogenaamde NOx-emissie plaats. Dat blijkt uit de reactie van het college van burgemeester en wethouders op vragen van GroenLinks Utrecht over het incident. De partij wilde met name weten of het alarmerings- of meldingssysteem tijdens de ontsnapping heeft gefaald, zoals werd beweert in een artikel in AD/UN. Ook werd gevraagd naar de gevolgen voor de volksgezondheid.
‘Een NOx emissie vindt vaker plaats’, stelt het college in reactie op vragen van GroenLinks Utrecht over het incident bij BASF in De Meern op zaterdag 18 augustus. ‘In 2012 is dit de derde keer. Twee van deze emissies waren boven de toegestane normen, één bleef daaronder. In alle gevallen heeft de gemeente zich ervan vergewist, dat het bedrijf maatregelen heeft genomen om de oorzaak van het ongewone voorval op te lossen.’ Op basis van de vastgestelde richtlijnen, de kortstondige piek en gelet op de weersomstandigheden is er volgens het college, in ieder geval in augustus, geen risico geweest voor de volksgezondheid. Conform de vergunning moet BASF bij een zichtbare pluim, zelfs al is er geen overschrijding van de wettelijke norm, direct een melding doen van het voorval bij het bevoegde gezag in deze de gemeente. In de nacht en in het weekend dient volgens afspraak contact te worden opgenomen met de Provinciale milieuklachtentelefoon, die de melding dan doorgeeft naar de piket van Sector Publieke Diensten van de gemeente. Dat laatste is echter niet gebeurd. Als gevolg daarvan heeft de gemeente pas de dinsdag na het incident kennis genomen van het voorval. Op dat moment vond een telefonisch overleg vanuit de gemeente plaats met BASF over de voortgang van BASF in het lopende handhavingstraject. Tijdens dit gesprek heeft BASF melding gedaan van het voorval. Op aangeven van de gemeente heeft BASF deze melding schriftelijk ingediend. Dit is gebeurde vervolgens op woensdagochtend.
Het incident in augustus is evenals de eerder geconstateerde meldingen bij BASF geen reden voor het intensiveren van inspecties. Het aantal meldingen van ongewone voorvallen en de aard daarvan geven daartoe, volgens het college, geen aanleiding. Wel gaat de gemeente elke keer na wat de reden is geweest van het voorval en wat er aan wordt gedaan om het in de toekomst te voorkomen.
geen Reacties
ReagerenEr zijn nog geen reacties geplaatst.