Na 44 jaar zal de iconische Utrechtse winkel Mobach gaan sluiten. 44 jaar stond Toos van Zaal in de winkel. Wat begon in 1970 aan de Oudegracht als winkel van Mobach Keramiek is nu een speciaalzaak aan de Choorstraat in vormgevingsartikelen met klanten uit heel Nederland en daarbuiten. “Maar aan alles komt een einde.”
Al enkele jaren was Van Zaal aan het onderzoeken hoe de toekomst eruitzag voor de winkel. “De economie begon te veranderen en het winkelgedrag van mensen ook”, vertelt Toos. Een vriend van haar, Loek van den Hoeven, vult aan: “Impulsaankopen waren jarenlang belangrijk voor de winkel. Mensen gingen voor huwelijken, kerstmis of een verjaardag de stad in en wilden verrast worden met mooie unieke producten.”
Van Zaal vertelt: “We hebben nog steeds een grote vaste klantengroep van een oudere generatie, maar er is nog maar weinig jongere aanwas. Jongeren komen wel kijken en passen maar gaan het dan op internet kopen. Daarnaast neemt de loyaliteit naar winkels af.”
Van den Hoeven: “Het soort producten dat statusobjecten zijn verandert ook, nu is dat meer een IPhone dan een mooi horloge.” Van Zaal lacht: “Hier hebben ze nooit dagenlang in de rij gelegen voor een nieuwe product zoals bij de Apple Store.”
“Op een gegeven moment ga je dan nadenken over de toekomst”, vertelt Van Zaal. Een samenwerking met Polare stond op de planning. “Maar toen ging de keten Polare failliet.” De economie veranderde en het huurcontract met de gemeente liep af. “Waar we vroeger nog een huurcontract hadden van vijf jaar met vijf optiejaren, hebben we nu nog maar een halfjaarcontract. Het is daardoor lastig om investeringen te doen.” Van den Hoeven benadrukt: “Ook voor potentiële nieuwe ondernemers op deze locatie is dat een probleem.”
Bibliotheek
Het aanbieden van slechts een halfjaarcontract door de gemeente komt volgens Van Zaal en Van den Hoeven omdat ze nog niet weten wat ze met de bibliotheek aan moeten. “Misschien willen ze hier gaan uitbreiden en hebben ze dit pand nodig. Door de gedwongen handelswijze van de gemeente kunnen er dan twee (Mobach en misschien Broese) interessante Utrechtse zaken verdwijnen”, vertelt Van den Hoeven. Maar de twee voelen geen wrok tegen de gemeente: “Het is zuur, maar het is politiek en geen bedrijfsvoering.” Wel benadrukken ze dat het jammer is voor de diversiteit van het winkelaanbod in de Utrechtse binnenstad.
Nu de beslissing is genomen om de winkel te sluiten komen er heel veel vaste en nieuwe klanten langs: “Er komen klanten met taartjes langs maar ook mensen die bijna gaan huilen omdat we weggaan”, vertelt Van Zaal. Mobach heeft veel klanten die al 44 jaar langskomen, ook komen de klanten uit het hele land en ook uit België en Duitsland. “Deze weken is het weer extra duidelijk hoeveel leuke mensen er in de winkel komen.”
Van Zaal sluit af: “Ik heb altijd met heel veel plezier gewerkt, en met zeer leuke klanten. Aan alles komt echter een einde, niets is oneindig. Ik heb er slapeloze nachten van gehad maar ik kan weer slapen. Ik heb me erbij neergelegd.”
De winkel is nog tot het einde van dit jaar open.

2 Reacties
ReagerenDag mevr. Van Zaal,
Wij hebben jaren geleden bij u in de winkel een ” slinger van Faucoult gekocht, mooi modern design.
We zijn op zoek naar een 2e exemplaar, kunt u me zeggen waar die nu te koop zijn of bij welke fabrikant ?
Hartelijke groeten ,
Arieanne van Kalsbeek
Ik heb jaren geleden een armband van zwart essen hout bij u gekocht met daar bij een ring ( in de vorm van een zegelring) ook van zwart essen hout.
Helaas de ring verloren is deze nog ergensd te koop of misschien te laten maken??