100 jaar Singelloop; duizenden deelnemers doen mee aan de 73e editie 100 jaar Singelloop; duizenden deelnemers doen mee aan de 73e editie

100 jaar Singelloop; duizenden deelnemers doen mee aan de 73e editie

100 jaar Singelloop; duizenden deelnemers doen mee aan de 73e editie
Foto's: Luuk Beckers
De jaarlijkse Singelloop is dit weekend weer terug in Utrecht. Deze 73e editie is extra bijzonder: de Utrechtse Singelloop bestaat 100 jaar. Vanuit de start aan de Croeselaan begonnen de duizenden hardlopers zondagochtend aan de oudste stratenloop van Nederland.

De jaarlijkse Singelloop is dit weekend weer terug in Utrecht. Deze 73e editie is extra bijzonder: de Utrechtse Singelloop bestaat 100 jaar. Vanuit de start aan de Croeselaan begonnen de duizenden hardlopers zondagochtend aan de oudste stratenloop van Nederland.

Ondanks het mindere herfstweer gingen er vanochtend duizenden hardlopers van start. Deelnemers hadden de keuze uit verschillende afstanden: 5 kilometer, 10 kilometer of de halve marathon van ruim 21 kilometer.

Lopers langs de singel. Foto: Luuk Beckers

Ook voor de kinderen was er een speciale editie georganiseerd: de Kidsrun, waarbij kinderen één of twee kilometer over de Catharijnesingel renden.

De tekst loopt door onder de foto’s.

Foto: Karlynne Wintels

De opbrengst van de Singelloop gaat naar KWF Kankerbestrijding. Tijdens de vorige editie in 2024 is er 167.176 euro opgehaald voor kankeronderzoek.

De tekst loopt door onder de foto’s.

Rennen voor het goede doel. Foto: Luuk Beckers
Foto: Karlynne Wintels

Lange geschiedenis

De Utrechtse Singelloop kent een lange geschiedenis en is officieel de oudste stratenloop van Nederland. Eerder schreef Oud-Utrecht voor DUIC over de geschiedenis van deze sportieve traditie.

Op zaterdag 30 mei 1925 vond de eerste Utrechtse Singelloop plaats. De Gemeentelijke Reinigingsdienst spoot de straten nat ‘zodat de lopers geen stof te slikken krijgen’. De Singelloop was een initiatief van Nico Munzert, die in dat jaar met ‘een loop om de stad’ propaganda wilde maken voor de atletiek.

De Utrechtse Singelloop groeide door professionele organisatie en communicatie uit tot de grootste van het land, met tienduizenden toeschouwers. Het parcours tegen het fraaie decor van stad Utrecht, zoals Oud-Utrecht schrijft, maar ook de historie van de loop zelf, maakten dat deze singelloop ook na moeilijke jaren telkens weer terugkeerde. In 2024 deed een recordaantal van 19.000 lopers mee.


Ken jij de verhalen achter Catharijne? Gerard Aaftink brengt een boek uit over het onderbelichte stadsdeel en is – in samenwerking met DUIC – een crowdfunding gestart om de productie van het boek te realiseren. Ben je nieuwsgierig naar de rijke geschiedenis van Catharijne en wil je een nieuw beeld van Utrecht? Steun dan de crowdfunding en reserveer ‘Catharijne op een kantelpunt’.

Gekoppelde berichten

8 Reacties

Reageren
  1. Tammo ten Berge

    Bovenste foto: hoe groot is de kans dat de vier voorste lopers tegelijk op hun rechtervoet staan ?

  2. Willem

    Pfff. Pokkenweer en dan moet je nog dik betalen om een beetje voor joker mee te kunnen lopen tussen al die gillende toeschouwers door.

  3. 23.000 ruim liepen mee.

    Geweldige sfeer met de muziek erbij en het gejuig.

  4. Erwin

    Toch altijd weer erg om te zien hoe sommige mensen zich niks aantrekken van verkeersregelaars of deelnemers en gewoon met hun fatbike oversteken en hardlopers hinderen. Niet te geloven!!

  5. Peter Utreg

    @Tammo: En middelste foto – tegelijkertijd op linkervoet!

  6. w

    @Tammo
    ik ben geen hardloper maar ik kan mij voorstellen dat als je een tijd met anderen oploopt je het zelfde ritme aan neemt, bewust of onbewust

  7. deelnemer

    Jammer dat ze de foto’s van de rij op het jaarbeursplein voor het ophalen van de tassen niet ook laten zien.
    Het is de mooiste loop, die ik ken, maar dit jaar helaas met heel wat organisatorische missers.

  8. Tony Farelli

    @Tammo: Als je aanneemt dat elke loper onafhankelijk 50% kans heeft om op z’n rechtervoet te staan op een willekeurig moment, dan kom je uit op (1/2)^4 = 1/16. Maar in praktijk lopen mensen vaak min of meer synchroon, zeker in een groep, dus door die correlatie ligt de werkelijke kans waarschijnlijk hoger.

Plaats een reactie

Lees voor u reageert onze algemene voorwaarden. Alle reacties worden vooraf gemodereerd. Uw IP adres is geregistreerd (wordt niet gepubliceerd).