Burgemeester Sharon Dijksma heeft het kabinet wederom opgeroepen om samen met gemeenten in actie te komen om de vastgelopen asielketen aan te pakken. Dijksma verwijt het landelijke bestuur dat die geen rugdekking geven om de problemen rondom de opvang van asielzoekers op te lossen. Ze schrijft dit in een brief waarin ze ook het steekincident van afgelopen vrijdag in Overvecht aankaart, waarbij een man met een vreemdelingenstatus een vrouw neerstak.
“De asielketen loopt compleet vast”, schrijft Dijksma, die ook voorzitter is van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Asielzoekers die zich melden in Ter Apel, of Oekraïeners die in Utrecht aankomen, kunnen volgens haar geen kant op, omdat er geen opvangplekken zijn. “In het hele land zijn bestuurders druk doende met het realiseren van duurzame plekken voor opvang, zoals in de spreidingswet wordt voorgeschreven.”
Ook is het volgens Dijksma van het grootste belang dat er grip komt op de overlastgevende en criminele vreemdelingen. “Omdat zij niet alleen een gevaar vormen voor medebewoners in opvangcentra, maar ook voor de samenleving als geheel. Ondanks alle inspanningen van ons en onze partners in het veld lukt het onvoldoende om de problemen die deze groep veroorzaakt het hoofd te bieden.”
Incidenten
Het realiseren van opvangplekken voor asielzoekers krijgt vaak tegenstand van bewoners. “We zien in toenemende mate echter verschillende incidenten waardoor gemeentebesturen worden belemmerd in dit werk”, schrijft Dijksma. “In onder meer Noordwijk, Doetinchem en Amersfoort is de openbare orde verstoord en zijn raadsleden en bestuurders geïntimideerd.”
De bewoners zeggen zich zorgen te maken over de veiligheid in hun buurt, bijvoorbeeld door de komst van een asielzoekerscentrum. Ook (landelijke) politici benadrukken het vaak als een asielzoeker achter een geweldpleging zit, zoals Geert Wilders na de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.
Voormalig criminoloog Barbara Zwirs waarschuwde in een ingezonden stuk in de Volkskrant dat misdaadcijfers al decennialang worden misbruikt voor politiek gewin. Ze wijst op onderzoek waaruit blijkt dat criminaliteit niet wordt veroorzaakt door etniciteit. Wel spelen andere oorzaken een rol, waaronder leeftijd, woonomstandigheden en sociaal-economische omstandigheden, zoals werkloosheid en schooluitval. Ook worden mensen met een migratieachtergrond vaker aangehouden en vervolgd, waardoor ze ook vaker in de cijfers terugkomen.
Spiraal
“Het is mijn grote zorg dat we in Utrecht, maar ook in andere gemeenten, in een neerwaartse spiraal terechtkomen”, schrijft Dijksma. Daarom heeft ze namens de gemeente het kabinet opgeroepen om samen in actie te komen. “Herhaaldelijk hebben mijn collega’s en ik gewezen op de grote risico’s die ontstaan als we de oorzaken van genoemde problemen niet aanpakken. Daarom heb ik vandaag gevraagd om zo spoedig mogelijk met de minister-president en de meest betrokken bewindspersonen om tafel te gaan.”

Ken jij de verhalen achter Catharijne? Gerard Aaftink brengt een boek uit over het onderbelichte stadsdeel en is – in samenwerking met DUIC – een crowdfunding gestart om de productie van het boek te realiseren. Ben je nieuwsgierig naar de rijke geschiedenis van Catharijne en wil je een nieuw beeld van Utrecht? Steun dan de crowdfunding en reserveer ‘Catharijne op een kantelpunt’.
15 Reacties
ReagerenHet kan toch niet dat linkse partijen aan de ene kant asielzoekers aansporen om hierheen te komen naar Nederland, maar aan de andere kant het stikstof debacle willen opvoeren als ze de meerderheid behalen en nog verder willen uitbreiden. Wat er op neer komt dat er helemaal niks meer wordt gebouwd en dat de ellende nog verder zal toenemen. Zouden ze nou niet snappen bij de linkse partijen dat je moet kiezen tussen bouwen en asielzoekers toelaten of kies je voor het milieu en stikstof en Natura 2000 gebieden, het is of of en niet en en dat kan echt niet.
De enige oplossing is een stop op de instroom van asielzoekers, maar dat is in Dijksma haar eigen partij helaas onbespreekbaar.
Met opvang in de regio kan je voor hetzelfde geld veel meer vluchtelingen helpen, inclusief de mensen die geen geld hebben om de dure reis naar Europa te betalen.
Zo sla je twee vliegen in een klap, en het is bovendien veel eerlijker.
Mevrouw Dijksma vergeet echter dat de Vereniging Eigen Huis in haar maandelijkse publicaties heeft gemeld dat Nederland van oudsher een moerasland is en de grond in ons land nog steeds aan het zakken. 200 jaar geleden zijn er 1400 molens geplaatst met houten palen door Ir. Lely om zoveel mogelijk molens te redden is vrijwel een onmogelijke/onbetaalbare opgaven en dan heb ik het niet over miljoenen, maar een investering van vele miljarden voor betonnen duurzame fundering. Mijn eigen tuin grenst ook aan water als je daar een tuin gaat voorzien van een echte betonnen fundering kost een enkele fundering kost tussen de 100 à 200.000 meter in euro’s uitgedrukt. Daar hoor ik echter niemand over !
@vandam Om even de framing te corrigeren:
Er is geen enkele politicus die vluchtelingen aanspoort om naar Nederland te komen. Er is sprake van meer of minder ruimhartigheid bij linkse en midden-partijen en een wens om het goed te regelen. Hier is zeker ruimte om wat aan te passen (wanneer kwalificeer je wel, wanneer niet).
Bij de VVD en een aantal rechtse partijen is er het waanidee dat als je de opvang maar slecht genoeg organiseert, dat de instroom dan vanzelf stopt. (Nope).
En dan heb je nog wat extreme abjecte partijen, die actieve haat tegen mensen die anders zijn aanwakkeren.
Als de VVD zijn kop uit het zand haalt, kan het probleem opgelost worden. Maar dan moet je wel de wens hebben om het daadwerkelijk op te lossen. Dat zie je bij de PVV: door te klagen over het probleem trekt Wilders veel stemmen. Daadwerkelijk oplossen gaat hij nooit doen. Zelfs zijn eigen minister mocht dat niet. (Hij had dan ook de meest incompetente persoon ervoor uitgezocht.)
@DUIC redactie
Kunnen de voortdurende propagandaberichten vanuit extreem rechtse zijde eens op zijn minst voorzien worden van redactioneel commentaar en kunnen mensen eens gewezen worden op bewezen foutieve gedachtekronkels, al dan niet doelbewust aangewakkerd door anderen?
Zoals het commentaar van van Dam. We hebben afgelopen weekend gezien waar dergelijke (bewust verspreide) desinformatie toe leidt.
Linkse partijen sporen asielzoekers (helemaal) niet aan om naar Nederland te komen. Dat doen die mensen uit zichzelf, al dan niet gelokt via mensenhandelaren of mensensmokkelaars. Op de vlucht voor oorlog of geweld of op zoek naar een economisch beter leven. Enkelen komen expres om te etteren, al dan niet aangezet door anderen. Beweren dat “links” verantwoordelijk is voor de komst van asielzoekers en migranten is echt een grove leugen en gewoon te kwalificeren als kwaadwillend verspreide propaganda. Daarnaast ontstaan de meeste problemen via gastarbeiders, die hier of legaal of illegaal verblijven, en die worden massaal gehaald door VNO NCW, gesteund door o.a. de VVD. De problemen die hieruit voortvloeien doen de asielproblematiek in het niet vallen. Dit is wel echt een bewezen feit.
De linkse partijen in Nederland willen gewoon middelen om de problemen die horen bij migratie aan te kunnen pakken. Dit kabinet en de vorige kabinetten levert deze niet. Frustreert en vertraagt alleen maar om de problemen nog groter te laten worden, om daar weer garen bij te spinnen bij verkiezingen.
Links is bovendien niet de vijand! Maar het zijn gewoon je landgenoten. Voortdurend opruien, vijandbeelden schetsen, demoniseren hebben zeer kwalijke effecten. Vanuit zeer rechts en extreem rechts is dat ook precies de bedoeling. De 2 landelijke Linkse partijen in dit land zijn gewoon wettelijk toegestane sociaal democratische partijen, waarvan er 1 rond het midden beweegt, zij het iets links daarvan. Zij onderschrijven de rechtsstaat, de grondwet, de instituties en respecteren democratische besluitvorming. Al het andere dat beweert wordt zijn grove leugens, met zeer gevaarlijke gevolgen voor de samenleving: Trumpiaanse toestanden of erger.
@Van Dam 11:22
Er is natuurlijk een derde mogelijkheid. Wellicht begrijpt u niet dat het de juist bedoeling en intentie is dat alles vastloopt?
Deze burgemeester wilde maar o zo graag meer asielzoekers opvangen. In Nederland en in Utrecht. Karma. Nu ga je ook maar regelen dat het goed komt, je wens is uitgekomen. Vorige week weer 1000 nieuwe buren erbij. Doe je ding, maar ga niet lopen klagen want dit is exact waar je zelf om vroeg.
We komen veel mensen tekort in de bouw en zorg, maar ook in de transport en landbouw. We hebben met de vergrijzing juist veel meer migranten nodig, maar dat vertellen populisten u niet. Ondertussen moeten gemeenten gewoon de spreidingwet uitvoeren, of ze willen of niet. Reaguurders kunnen dus wel ‘links links links’ roepen, maar ontkennen daarmee de verplichting die oa Dijksma nu gewoon hebben.
@Ron, we hebben immigranten nodig om..? Anders vergrijzen we, sterven we af en krimpen we als bevolking. Dan maar een periode wat minder economische groei en vooruitgang. Misschien vinden héél veel Nederlanders dat ook een optie in plaats van uw ‘linkse’ ideeën?
laten we beginnen met de bewijslast omdraaien, dat je dus alleen asiel kan aanvragen als je een paspoort kan overleggen.
Zelfs tijdens stedentrips binnen de EU door schengen landen wordt met grote regelmaat om mijn paspoort gevraagd!!
wtf
@Wim Vreeswijk
“Daar hoor ik echter niemand over !’
Omdat het daar ook niet over gaat.
Dijksma ongeschikt
Pas nu het draagvlak onder de bevolking grotendeels verdwijnt, worden de bestuurders wakker? Dit is een door henzelf gecreëerd probleem. Wie anders is verantwoordelijk?
Regeren is vooruitzien en heeft niks te maken met pleisters plakken, totdat ze op zijn. Ieder bestuurlijk besluit leidt tot consequenties op andere vlakken. Dat is de samenhang der dingen. Dat kan toch zeker geen verrassing zijn?
Als het bad overloopt, moet je de kraan dichtdraaien. Het is echt geen hogere wiskunde. De angst om als discriminerend te worden weggezet regeert, ten koste van ons aller welzijn. Bizar.
@Ron
je bent slecht geinformeerd, we hebben geen immigranten nodig, maar wel betere lonen, zodat we de arbeiders voor hongerloon niet nodig hebben
@Duic. Onbegrijpelijk dat de extreemlinkse desinformatie van Jozias hier zomaar geplaatst wordt.